Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

1 milyon doları reddeden Rus dahi

Bundan 10 yıl önce Rus matematikçi Grigori Perelman, 100 yıldır çözüm bekleyen Poincare Hipotezini ispatamayı başararak 1 milyon dolarlık ödüle layık görülmüştü. Ancak matematikçinin ödül parasını reddetmesi, belki imza attığı başarıdan bile daha çok dikkat çekmişti. Peki Perelman şimdi ne yapıyor?
 
Grigori Perelman hipotezin ispatına katkısının ünlü matematikçi Richard S. Hamilton'dan daha fazla olmadığını gerekçe göstererek ödülü almayı reddetmişti.
 
Rus basını 2014'te Perelman'ın İsveç'te nanoteknoloji alanında çalıştığını yazmış, ancak matematikçi kısa bir süre sonra yeniden memleketi St. Petersburg'ta ortaya çıkmıştı.
 
Bir dönem Amerika Birleşik Devletleri'nde dersler veren matematikçinin bu işten elde ettiği gelirle yaşamını sürdürdüğü tahmin ediliyor. Rusça yayın organları ayrıca Perelman'ın kız kardeşinin Rusya dışında yaşadığını ve kardeşine yardım ettiğini yazıyor.
 
55 yaşındaki Perelman halen St. Petersburg'da annesiyle birlikte yaşıyor. Ancak Perelman'ın halen matematikle uğraşıp uğraşmadığı belirsiz. Medya zaman zaman evinin önünde pusuya yatsa da, çok az sokağa çıkan dahi matematikçinin nasıl yaşadığı ve neler yaptığına dair fazla bir bilgi alınamıyor. 
 

Mart 2010'da Perelman'ın başarısı ve sorulara verdiği yanıt medyaya şöyle yansımıştı:
 
Dr. Grigory Perelman Dünyanın en zeki insanı olduğunu ispat etti. Dünyanın en zor matematik sorularından birini çözen Perelman kendisine sunulan 1 milyon dolarlık ödülü ise reddetti.
 
Dünyanın en zeki adamı olarak kabul edilen Doktor Grigory Perelman St. Petersburg'da bakımsız ve böceklerle dolu bir apartman dairesinde oturuyor. Ancak "her istediğime sahibim" diyor.
 
100 yıldır matematikçilerin çözemediği "Poincare Conjecture" adı verilen matematik problemini çözen Perelman, çözümü de internet üzerinden gönderdi.
 
ABD'deki 'Clay Matematik Enstitüsü'nün koyduğu 1 milyon dolarlık ödülü reddeden Perelman; "Meşhur olmak istemiyorum. Kahraman falan değilim" dedi. Perelman'ın komşusu Vera Petrovna, "Bir kere dairesine girdim ve şoke oldum. Sadece bir masası, bir klozeti ve daha önceki oturanlar tarafından bırakılmış kirli bir yatağı vardı. ı. Apartmandaki hamam böceklerinden kurtulmaya çalışıyoruz, ama onun dairesinde saklanıyorlar" dedi.
 
Perelman'ın yaptığı çözümün, evrenin şeklinin belirlenmesine yardımcı olabileceği kaydediliyor.
 
19.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi