Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Limak’tan 330 milyon dolarlık imza

Son dönemde Rusya’da özellikle altyapı projelerinde ses getiren başarılara imza atan Türk inşaat şirketi Limak’tan bir anlaşma daha:  Rus ‘Magistral Severnoy Stolitsi (MCC) şirketi ile ‘Pusk-Limak-Sever’(PLC) şirketleri arasında, St. Petersburg şehrinde Yüksek Hızlı Batı Çevre Yolu (ZSD) kapsamındaki Vitebski kavşağı projesi ana müteahhitlik sözleşmesi  imzalandı.

 
330 milyon dolarlık anlaşma, Rusya’nın ikinci büyük şehri olan St. Petersburg’un artan trafik yükünü hafifletmek için büyük önem taşıyor. 
 
İhaleyi kazanan ‘Pusk-Limak-Sever’Ltd. sirketi, Rusya’nın en büyük devlet bankası olan VTB Grubu’na (Vneshtorgbank) ait olan ‘Pusk’, Limak Holding bünyesindeki ‘Limak Construction’ ve ‘Aktiv’ firmalarının ortaklığında kurulmuş bir şirket
 
Rusya’da faaliyetlerine 2015 yılında Rostov havalimanı projesiyle başlayan Limak inşaat, 5 yıl gibi kısa bir sürede Vitebski projesi ile birlikte yaklaşık 2 milyar dolarlık projeye imza attı. Rusya’da bugüne kadar 11 farklı şehirde havalimanı, alışveriş merkezi, konut, spor kompleksi, yol, köprü ve tünel gibi dikkat çekici projeler inşa eden Limak, pazarda en hızlı büyün şirketler arasında vitrine çıkıyor.
 
Limak’ın bu son projedeki ortaklarından Pusk firması Batı Çevre Yolu, M-11 otoyolu gibi birçok önemli federal altyapı projesinin hayata geçirilmesinde yer almıştı.
 
Yüksek Hızlı Batı Çevre Yolu (ZSD)  Vitebski kavşağı inşaatı projesi, St.Petersburg Belediyesi, MCC ve ZSD şirketleri arasında imzalanan Kamu-Özel Ortaklık (PPP) anlaşması kapsamında hayata geçirilecek.

Kavşakla beraber günlük 70 bin araç kapasiteli, 2,6 km uzunluğunda, 110 km/saat dizayn trafik hızına sahip altı şeritli bir otoyol inşa edilecek.  

Limak’tan verilen bilgiye göre, Vitebski kavşağının inşaatı, bölge sakinlerinin çevre yolu erişimini önemli ölçüde iyileştirecek, aynı zamanda çevre yolunun mevcut Blagodatnaya caddesi kavşağı ve etrafındaki trafik yükünü azaltacak.

Vitebski kavşağı çevre yolunu gelecekte St.Petersburg'un doğu bölgelerine ve otoyolun sürekliliğini sağlaması için de Leningrad bölgesine doğru uzatılması planlanan yükseklik hızlı yola bağlayacak.

18.2.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi