Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Rusya’da bu yıl 33 banka kapanabilir”

Bu uyarı, Rusya’nın önde gelen kredi reyting kuruluşu “Expert RA”dan geldi. Rapora göre, bir yıl içinde ülkede bankaların yüzde 9’unun “yüksek risk” bölgesine girmesi muhtemel.
 
RBC’nin aktardığı rapora göre, 1 Ocak itibariyle bankacılık sektörü "sağlık endeks” yüzde 91 idi. Bu, önümüzdeki 12 ay boyunca finansal olarak istikrarlı kalması beklenen bankaların payına karşılık geliyor. Bankaların geriye kalan yüzde 9’u ya da 33’ü temerrüde düşebilir. Araştırmaya 366 banka dahil edildi.
 
“Expert RA” analisti Yuri Belikov, geçen yıl piyasada "doğal bir küçülme" eğilimi olduğunu, bizzat bazı banka sahipleri tarafından başlatılan lisansların iptali veya pazarın daha büyük oyuncularına katılma vakalarının arttığını vurguladı.

Belikov, ajans tarafından kapanmaları öngörülen finans kurumlarının bir kısmının, muhtemelen Rusya Merkez Bankası tarafından lisansların iptali yoluyla değil, piyasadan "gönüllü olarak” çekilme ya da birleşmeler sonucu piyasayı terk edeceğini vurguladı. 

Kriz ve pandemiden sonra, bankaların rezerv yaratmaları ve mevduatların istikrarsızlığından kaynaklanan yeni sorunlarla uğraşmaları gerekeceği de vurgulanıyor.

Rusya Merkez Bankası’nın geçen yılın son çeyreğinde bankacılık sektöründe temizlik operasyonuna hız vererek dokuz bankanın lisansını iptal ettiği hatırlatıldı.
 
2020 yılı genelinde Merkez Bankası, 17 kredi kuruluşunun lisanslarını iptal etti. 2019’da bu sayı 28 idi.
 
"Expert RA” raporuna göre, Rusya'daki bankaların yüzde 51,6'sının kredi notu B'den CCC'ye kadar değişiyor.
 
Rusya Merkez Bankası, sektörün 2020 yılı net kârını 1.6 trilyon ruble olarak açıklamıştı.

18.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi