Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Türkiye'de Gazprom'u 2 faktör kurtardı"

"Kuzey Yarımküre'de son yılların en sert kışının yaşanması, Gazprom'un 2020'de Türkiye'ye gaz ihracatında yeni bir anti-rekordan kurtulmasına yardımcı oldu.  Tam tersine arzın 15,5 milyar metreküpe (ki son 15 yılın en kötü sonucu) düştüğü 2019’un aksine, 2020'de Türkiye 16,4 milyar metreküp alıma, Hollanda ile birlikte Gazprom’un geçen yıl satışlarını arttırdığı iki büyük pazarından biri oldu.” 
 
Bu değerlendirme, Kommersant gazetesinin enerji sektörü yorumcusu Yuri Barsukov’a ait. 
 
Barsukov, Kasım-Aralık aylarındaki soğuk kış koşullarının yanında, kuraklık yüzünden Türkiye'deki hidroelektrik santrallerinin üretiminin gerilemesinin de Gazprom’a yaradığını yazdı. 
 
Yazıda, yıl sonunda Türkiye'ye gaz arzını destekleyen bir diğer konjonktürel faktörün, Gazprom'un petrole bağlı sözleşmelerinin fiyatlarındaki düşüş olduğu belirtildi. Öte yandan 2020 yılında ABD kayaklı sıvılaştırılmış gaz LNG'nin, Gazprom'un Türkiye pazarındaki ana rakibi haline geldiği vurgulandı. 
 
Yazar, "ilkbaharda petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak Türkiye’ye gaz fiyatını yükselteceğini, ancak 2021'de Gazprom ile 8 milyar metreküplük sözleşmelerinin süresi dolacak olması nedeniyle Türkiye’nin daha küçük hacimli anlaşmaları yeniden müzakere etmek veya koşulları iyileştirilmek  konusunda eline fırsat geçeceğini" yazdı. 

17.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi