Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

'Yeni başlangıç' ve misilleme mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Davos zirvesinde yaptığı ses getiren konuşma Batı’yla ilişkilerde “yeni başlangıç” çağrısı olarak yorumlandı.

“Putin, bu yıl çevrim içi düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapsamında yaptığı konuşmada, uluslararası topluma ve Batılı partnerlere ekonomik ve siyasi ilişkilerde yeni başlangıç yaparak, şimdiki sistemin çöküşüne son verme çağrısı yaptı.”

Rus medyasına değerlendirmede bulunan uzmanlar Putin’in dünkü konuşmasını böyle yorumladı.

Bugün sıcak bir küresel çatışma yaşanmasnını prensip olarak imkansız olduğunu, bunun medeniyetlerin sonunu getireceğini belirten Putin, "Ancak bir defa daha söylemek isterim ki, böyle olmaması adına bir şeyler yapmazsak durum tahmin edilemez ve kontrol edilemez şekilde gelişebilir” uyarısı yaptı.

Politik Bilgi Merkezi Başkanı, siyasi analist Aleksey Muhin, Putin’in 11 yıl sonra ilk defa Davos zirvesinde konuşmasının tesadüf olmadığını, Rus liderin uluslararası topluma mesaj vermek istediğini belirtti. 
 
Rus uzmaların görüşleri şöyle:
 
Aleksey Muhin
 
"Vladimir Putin, çeşitli ülkelerde önemli kararlar alan kişilere, küresel ekonomik ve siyasi ilişkiler sistemini sıfırlayacak yeni ve güncellenmiş bir sistemin oluşturulmasına katılmaları çağrısında bulundu. Ona kulak vermeliler, yoksa parçalanma süreci devam edecek ve muhtemelen bu eski dünya ekonomik sisteminin enkazı altında, bugün yaşananların sorumluları gömülecek. 
 
Kolektif güvenlik için bugün var olan yöntemler çoktan eskidi, dolayısıyla ‘de facto’ rekabet ortamı yaptırım rejimi sayesinde yok edildi."
 
Aleksey Zudin (Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü (MGİMO) Öğretim Görevlisi)
 
"Davos’ta siyasilerden iş insanlarına kadar çok farklı kesimler yer alıyor. Putin’in konuşmasını uluslararası toplum duyacak. 
 
Putin’in Rusya tarafından misilleme önlemleri olabileceğini ima ettiğini düşünmemiz için tüm nedenler var. Yaptırım rejimi şiddetlenirse Rusya yanıt verir. Muhtemelen Putin bunu hatırlattı. 
 
ABD’deki Kongre baskınından bahsederken, Putin IT şirketlerinin elindeki büyük siyasi güce ve bu şirketlerin devletinlerin egemenliğine ve insan haklarına verebilecekleri zararlara işaret etti. 
 
Bu, Rus liderin bu işletmelere karşı uluslararası düzenleme getirilmesi yönündeki çağrısıydı."
 
28.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi