Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'yı 'polimer' mi kurtaracak?

Rusya'nın bütçe gelirleri içinde petrol ve doğal gazın payı son 6 yılda yüzde 51,2'den 39,2'ye geriledi. Tsargrad haber kanalının internet sitesinde yayınlanan Konstantin Dvinski imzalı değerlendirme, bu oranın hala yüksek olduğuna dikkat çekiyor. 
 
Zira petrole bağımlılık ekonomi için risk faktörü olmaya devam ediyor. Dvinski, Kovid-19 krizi nedeniyle dünya geneli petrol talebindeki düşüşün, Rusya bütçesinde 4,1 trilyon rubleye (54 milyar dolar) mal olduğunu belirtmekte.
 
Dvinski'ye göre, Rusya'nın petrol ve doğal gaz ihracatçısı olarak kalacağı kesin. Ancak ham petrol satmakla mı yetineceği, yoksa "gazokimya" mamulü polimerler gibi katma değeri yüksek ürünler ihraç etmeye mi yöneleceği, üzerinde düşünülmesi gereken bir soru. 
 
Rusya yakın bir zamana dek dışarıya sattığından daha fazla polimer ithal eden bir ülke konumundaydı. Dvinski, hükümetin nihayet bu durumun farkına vararak 2020'de vergi yasasını değiştirdiğini ve polimer üreticileri için bazı teşvikler çıkardığını dile getiriyor. Gazprom başta olmak üzere önde gelen sektör devleri de bir dizi yeni gazokimya yatırımının haberini veriyor.
 
Yazar, bu sayede 2020 yılının ikinci yarısında polimer üretiminin 4 kat artarak 19-20 milyon tona çıkarıldığı bilgisini paylaşıyor. Söz konusu miktarın 12 milyon tonluk kısmının ihracata gideceği tahmin ediliyor.
 
Bu üretimin parasal karşılığı ise mevcut piyasa fiyatlarına göre 17 milyar dolar. Bu miktar Rusya'nın ham petrol ihracatının dörtte birine, doğal gaz ihracatınınsa dörtte üçüne karşılık gelmekte.
 
Polimer Nedir?
 
malzemebilimi.net sitesindeki bir yazıda şöyle özetleniyor:
 
Bir polimer, (adı “birçok parça” anlamına gelir), monomer denilen birçok tekrar eden birimi oluşturan uzun zincirli moleküllerdir. Polimerler doğal (organik) veya sentetik olabilir. Kozmetik, şampuan ve diğer saç bakım ürünleri, kontakt lensler, doğa (yengeç kabuğu, kehribar), gıda (protein, nişasta, jelatin, sakız, gluten), plastik (şişeler, oyuncaklar, vinil kaplamalar, ambalajlar) kumaş, top, ayakkabı ve DNA’nızda bile yer almaktadır.
 
Polimer kullanım alanlarının incelenmesi
 
1. Giyeceklerimiz: Yaşamımızın her alanında kullandığımız eşyalarımız, giydiğimiz elbiselerimiz, ayakkabılarımızın tümü polimer bir malzemeden yapılmış olduğunu hiç düşünmemiş olabiliriz. Örneğin, yürüyüş botlarının pek çoğunun altı poliüretandan yapılmış olmakla birlikte bir kısmında ise PVC’ye rastlanabilinir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi günlük hayatta giydiğimiz elbiselerinde pek çoğu yün pamuklu (Selüloz) doğal polimerik maddelerden veya sunni yollarla elde edilmiş poliakrilonitril gibi ürünler kullanılmaktadır.
 
2. Ambalaj koruma ve bazı ürünler:Paketlemede kullanılan malzemelerin çoğu polimerik malzemelerden hazırlanır. Bu malzemelerin bazıları naylon olduğu gibi bazıları polipropilenden, polyesterden veya polietilenden yapılmıştır. Mesela, çocuk pedlerinde su sızdırmaz polietilen veya doğal kauçuk kullanılır. Saç spreylerinde ise ; polivinilprolidondan yararlanılır.
 
3. Ev yapı malzemeleri: PVC borular evlerdeki su tesisatının en önemli elemanlarıdır. Evlerimizde bulunan elektrik tesisatındaki bakır teller dışındaki hemen her şey polimerik malzemelerden yapılmıştır.
 
4. Taşımacılık: Modern bir otomobilde; lastikler, lastik fiberleri döşemeler ve boya hariç yaklaşık 150 kg polimer madde kullanılır. Ayrıca polimer malzemelerin hafif ve dayanıklı olması nedeniyle de uçaklarda da yakıttan tasarruf amaçlı metal kullanımının azaltarak polimer kullanımının arttığını gözlemlemekteyiz.
 
27.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi