Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da şirketler uzaktan çalışanları denetlemenin yolunu buldu

Rusya'da büyük şirketler, uzaktan çalışan personelin etkinliğini denetlemek için bilişim çözümlerine yatırım yapıyor. Kommersant gazetesinin CNews Analytics, İnfosistem Jet ve Citrix kaynaklarına dayandırdığı habere göre, her 100 şirketten 24'ü bu alanda yatırım yaparken, 100 şirketten 40'ı da pandemi döneminde uzaktan çalışmaya gönderilen personeli pandemiden sonra da ofise geri döndürmemek niyetinde.
 
Şirketler, çalışanların vakitlerinin ne kadarını verilen görevi yerine getirmeye, ne kadarını ilgisiz işlere, örneğin sosyal ağlara harcadığını tespit edecek sistemler kurmayı amaçlıyor. Uzmanların tahminine göre, 500 civarında çalışanı olan bir şirketin böyle bir sistem kurmak için harcaması gereken para 1 ile 4,5 milyon ruble arasında (13-60 bin dolar).
 
Şirketler ayrıca kurumsal bilgi sistemininin güvenliğini temin etmek için, erişimi kontrol eden ve sınırlayan yazılımlara da ihtiyaç duyacak. Veri sızıntısını önleme amacı taşıyan böyle bir sistemin maliyeti ise 2,5 ile 10 milyon ruble arası.
 
Analistler, 2020 yılında Rus şirketlerin bu sistemlere toplamda 220 milyon dolar harcadığını, 2021'de ise bu tutarın ikiye katlanarak 450 milyon dolara çıkacağını tahmin ediyor.
 
Kommersant, 2020 yılında Rus şirketlerin veri sızıntıları nedeniyle uğradığı zararın 1,8 milyar ruble (25 milyon dolar) civarında olduğunu yazıyor.
 
22.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi