Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da Navalnıy krizi: Pazar günü dönüyor, yakalama kararı çıkarıldı

Rusya’da zehirlendiği iddia edilen muhalif politikacı Aleksey Navalnıy’ın, tedavi gördüğü Almanya’dan ülkesine döneceğini açıklamasının ardından gergin bir bekleyiş başladı. Navalnıy hakkında 29 Aralık'ta bir yakalama kararı çıkarıldığı ve bu durumda havaalanında gözaltına alınmasının beklendiği haber veriliyor. 


Navalnıy "zimmete para geçirme" suçlamasıyla yargılandığı davada 2015 yılında 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış, cezası ertelenmişti. Navalnıy ve kardeşi Oleg, Fransız kozmetik şirketi Yves Rocher’den yaklaşık 500 bin dolar çalmakla suçlanıyordu. Berlin'de tedavi gören Navalnıy hakkında, "adli kontrol şartını yerine getirmediği" gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığı bildirildi.

Navalnıy'nın 17 Ocak pazar günü Moskova'ya dönceği açıklamaso Rus medyasında nasıl yankı buldu?

"Politen" adlı siyasi analiz merkezinin yöneticisi Yarolav İgnatovskiy “Zehirlenmeden sonra, siyasi tutuklu-mağdur Navalnıy, Rus rejimi için göçmen muhalif Navalnıy'den çok daha tehlikeli olacak” değerlendirmesinde bulundu.

İgnatovskiy, Navalnıy’in 17 Ocak’ta Rusya’ya dönme kararı almasının altında yatan nedenin de bu olduğunu öne sürdü. 

Siyasi Uzman Grubu yöneticisi Konstantin Kalaçev, Navalnıy’ın Rusya’ya gelerek “risk alacağını” belirterek “Ama bu riske hazır. Dönüşü, bu yıl Rusya'da yapılacak Duma seçimleriyle ilgili planlar olduğunu gösteriyor” yorumunu yaptı.

 Navalnıy’nin Avrupa’da olduğu süre içinde Rusya’da siyasi ve medyadaki ağırlığını yitirdiğini belirten Politolog Anna Jestovskaya, “Yurt dışında bulunarak protestoların gidişatını yönetmenin ve devletin iç politikasına etki etmenin ancak becerikli, bazen de karanlık lobicilerin yapabileceği bir şey olduğu göz önünde bulundurulmalı” görüşünü dile getirdi.

Muhalif liderin Rusya’ya dönme kararını “Putin’e meydan okuma” olarak değerlendiren gazeteci Leonid Radzihovskiy ise Navalnıy’nin hakkında önceden açılan yolsuzluk davası nedeniyle ülkeye dönüşünde hapse girme riski olduğuna dikkat çekti.

Navalnıy’nin buna rağmen ülkesine dönerek büyük risk alacağını belirten Radzihovskiy, “Eğer döndüğünde onu içeri atmazlarsa, bundan çekinirlerse, o zaman bu, Navalnıy’nin iktidarının Putin’inkinden fazla olduğu anlamına gelir” yorumunu yaptı.

Navalnıy pazar günü Rusya'ya dönüyor

Rusya'da Noviçok sinir gazı ile zehirlendiği Alman laboratuvarlarının raporuyla belgelenen, ancak Kremlin tarafından reddedilen, bir süredir Almanya'da tedavi gören muhalif politikacı Aleksey Navalnıy, 17 Ocak'ta Moskova'ya döneceğini açıkladı. 

Navalnıy, Twitter'da paylaştığı mesajda, yurt dışında kalmayı planlamadığını tekrarladı.

Kremlin tarafından CIA ile işbirliği yapmakla suçlanan, hakkında Rusya'da açılmış davalar bulunan Navalnıy, buna rağmen ülkete geri dönme kararı aldı. 

Navalnıy mesajında, "Dönmek ya da dönmemek sorusu hiç bir zaman benim önümde durmadı. Çünkü ben (ülkeden) ayrılmadım. Almanya'ya bir yoğun bakım kutusunun içinde gelmiş oldum. 17 Ocak pazar günü Pobeda havayolları seferi ile eve dönüyorum. Karşılayın!" diye yazdı.

Sosyal medyada, Navalnıy'ın Aeroflot'un ekonomi sınıfı havayolu Pobeda'yı tırnak içine alması ve bu kelimenin Rusçada "Zafer" anlamına gelmesi farklı yorumlara neden oldu. 

Son günlerde, Navalnıy hakkında daha önce verilen ancak şartlı olarak ertelenen 3,5 yıllık mahkumiyet kararının uygulanmaya konarak hapse atılması gündemdeydi.

14.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi