Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya’da krizden nasıl çıkar?

Rusya’da önde gelen ekonomi uzmanları hükümete ve Merkez Bankası’na krizden çıkmak için atılması gereken adımlar konusunda tavsiyelerde bulundu. Yatırımcılar için garantilerin artırılması gerektiğini belirten uzmanlar, politika faizinin ise aşağıya çekilmesi çağrısı yaptı.

Gazeta.ru’nun haberine göre, Entegre Stratejik Araştırmalar Enstitüsü analisti Sergey Zaverskiy, faizin indirilmesinin rubleye zarar vereceği fikrine katılmadığını söyledi.
 
Yatırımların artırılması için faizin bugünkünden çok daha düşük olması gerektiğini belirten uzman, “Hatta enflasyonun da altında olmalı ve bu fiilen yatırım yapmak isteyen, kredi alan kimseyi rahatız etmemeli” dedi.
 
Arikapital adlı yatırım şirketinin başekonomisti Sergey Suverov, Ulusal Varlık Fonu’nun sosyal ödemeler ile ekonominin canlandırılması için kullanılması önerisinde bulundu. 
 
İsveç ve ABD’de devletin işsizlere yüksek ödenek ayırdığına işaret eden analist, Rusya’da ise tam tersi vergilerin artırıldığını ve sosyal destek önlemlerinin yetersiz olduğunu belirtti. 
 
Yüksek Ekonomi Okulu Ulusal Araştırma Üniversitesi Kalkınma Merkezi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Valeriy Mironov, tüketime daha yatkın kesimden toplumun daha az varlıklı kesimlerine para akışının, ekonomik büyümeyi daha güçlü teşvik edebileceğine dikkat çekti.
 
Mironov, toplumdaki gelir eşitsizliğini azaltmak, servet vergisi uygulamak ve bu vergiden elde edilecek gelirlerle kurulacak Kalkınma Fonu ile işletmelere kredi sağlamak gerektiğini vurguladı.
 
11.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi