Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Stalingrad'daki insanlık suçlarının peşinde: 94 yaşında çağrılınca...

Rusya Soruşturma Komitesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin Stalingrad'da (şimdiki adı Volgograd) Sovyet vatandaşlarına uyguladığı soykırımı soruşturmak için hayatta kalan görgü tanıklarını ifadeye çağırdı. Ancak sosyal medyada,yaşı asra dayanmış gazilerin zorlu koronavirüs günlerinde komisyona çağrılmasının "uygunsuz bir uygulama olduğu" eleştirileri yer aldı. 
 
BBC Rusça servisi, ifadeye çağrılanlar arasında 94 yaşındaki bir Volgogradlının da bulunduğunu yazıyor. Habere göre, 17 Temmuz 1941 ile 2 Şubat 1943 tarihleri arasında Alman askerlerince işlenen ve aralarında sivillerin de bulunduğu 1700 Sovyet vatandaşının ölümüyle sonuçlanan cürümlerin aydınlatılması için hayatta kalan görgü tanıklarının ifadesine başvurulacak.
 
Basına bilgi veren Soruşturma Komitesi yetkilileri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara esir düşmüş ve toplama kamplarında tutulmuş binin üzerinde Volgogradlının halen hayatta olduğunu söyledi.
 
İfade vermek üzere çağrılan Volgogradlının torunu Novaya Gazeta'ya verdiği demeçte, dedesinin Soruşturma Komitesi yerine tarihçilerden oluşan bir komisyon tarafından çağrılmasını daha doğru bulduğunu söyledi.
 
Soruşturma Komitesi'nin sadece Volgograd'da  80 kişiye daha celp gönderdiği öğrenildi.
 
5.12.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi