Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Moskova’da dev inşaat hamlesi

Moskova’da Sovyet devrinden kalma bakımsız apartmanların yıkımı ile başlayan "kentsel dönüşüm" projesi, yaşanan arsa sıkıntısı yüzünden yeni bir aşamaya geçti. Yerli-yabancı çok sayıda emlak yatırımcısının "cazip arsa" aradığı başkentte, şimdi de "büyük şehir" içinde kalan eski sanayi tesislerinin arazileri yatırıma açılıyor. Üstelik, mülk sahipleri kısa süre içinde kendi projesini getirmezse, belediye arsaları açık arttırmayla yatırımcılara satacak.

Yeni emlak yatırımları için artan arsa talebi üzerine Moskova’da, belediye eski sanayi tesisi arsa ve arazilerini daha aktif devreye sokmaya başladı. Genel olarak hedef, şehrin farklı bölgelerine dağılan eski Sovyet sanayi siteleri arazilerine 7 trilyon ruble (91,5 milyar dolar)  yatırım ve 500 bin kişiye istihdam imkanı. 

Bu kapsamda Moskova’da dört eski sanayi sitesinin daha yeni inşaat projelerine açılması kararlaştırıldı. Bu alanlara ilk planda en az  25 milyar ruble (yaklaşık 327 milyon dolar) yatırım yapılmasının planlandığı açıklandı. 

Rus medyasında yer alan haberlere göre, Moskova’da Bratsevo, Çertanovo, Vıhino ve Perovo’da toplam alanları 11 hektardan fazla olan Sovyet devrinden kalma dört sanayi sitesinin yerine yeni kentsel projeler inşa edilecek.   

Bu alanlara modern üretim merkezlerinin, AVM’lerin, konut komplekslerinin ve okulların inşa edilmesi kararlaştırıldı.

Özel yatırımlarla kurulacak sanayi sitelerinin 5 binden fazla kişiye istihdam ve kent bütçesine yılda 2 milyar ruble (yaklaşık 26 milyon dolar) katkı sağlaması öngörülüyor.

Sanayi bölgelerinin mülk sahipleri, kendi yatırım projeleri varsa altı ay içinde belediye başkanlığına sunacak. Mülk sahipler buna yanaşmazsa, belediye açık arttırma ile yatırımcı arayacak. 

Şu an Moskova şehri içinde  SSCB devrinden kalan sanayi site ve tesislerinin toplam alanı 15 bin hektar.  

İlk etapta iki bin hektarlık alanda 122 bölgenin geliştirilmesi planlanıyor. Konut hariç bu tür projeler için yatırım dönüş süresi yedi ila on yıl arasında hesaplanıyor. Konut projelerinde amorti süresi daha kısa öngörülüyor.

Başkentte yeni inşa edilecek sanayi siteleri için 7 trilyon ruble (91,5 milyar dolar)  yatırım sağlanması ve 500 bin kişiye istihdam imkanı yartılması hedefleniyor.

Belediye’den yapılan açıklamaya göre, gelecek yıl inşaat aşamasına getirilmesi planlanan sanayi siteleri ve öngörülen kentsel dönüşüm projeleri hakkında ilk detaylar şöyle:

Perovo sanayi bölgesinde 4,12 hektarlık bir sahanın yeniden düzenlenmesi planlanmakta. Burada toplam 80 bin 740 metrekare alana sahip bir altyapı oluşturulacak: 1400’den konut, 75 çocuk kapasiteli anaokulu, 175 kişilik okul ve çocuk kliniği yapılacak. Projeye yapılacak yatırımlar 7 milyar ruble tutarında tahmin ediliyor. 

Eski sanayi bölgesi Vıhino'da, toplam 3,94 hektarlık bir alanın kullanılması planlanıyor.  Şehir 5,1 milyar ruble yatırım çekmeyi planlıyor. 

Bratsevo sanayi bölgesinin 4,6 hektarlık arazide 4,1 milyar ruble yatırımla 68 bin metrekare kapalı alanı olan emlak üretilmesi düşünülüyor. 

1.12.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi