Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da 'tüketim eğilimi' bir kere daha sıçradı, ama devamı gelmeyebilir

Rusya'da yapılan yeni bir araştırma tüketim eğiliminin önemli bir sıçrama yaparak 2019'un dördüncü çeyreğini yakaladığını ortaya koydu. Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahminler Merkezi (TsMAKP) tarafından yapılan araştırmada perakende ticaret ve restoran-kafeler dahil olmak üzere ücretli hizmetler hacminin mevcut gelirlere oranı "tüketim eğilimi ya da normu" kavramı altında değerlendiriliyor.
 
Merkezin analizinde, söz konusu sıçramada ertelenmiş alışveriş kararlarının realize olması, mevduat faizlerinin birikim yapmak yerine harcamayı teşvik edecek kadar düşük seyretmesi ve tüketici kredilerindeki artışla ilişkilendiriliyor.
 
Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi, reel açıdan temmuz-ağustos döneminde perakende ticaret hacminin küçüldüğünü yazıyor. Ekim ayında özel tüketim küçülmeye devam etse de, analize göre, aylık bazda bir önceki aya göre iyileşme trendi göze çarpıyor.
 
Merkezin analizine göre, son çeyrekte görülen türde yukarı yönlü sıçramalar tekrar etme eğiliminde değil. Zira reel gelirlerdeki azalma bir "süper faktör" olarak tüketimi baskılamaya devam ediyor.
 
Kommersant'ın haber için hazırladığı grafikte tüketim normunun yıllara göre seyri görülebilir. Grafikte mavi çizgi reel değeri, kırmızı çizgi ise mevsim etkisinden arındırılmış değeri gösteriyor.
 
26.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi