Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Apple ile savaş mı? Yerli yazılım yüklemek mecburi, ama 1 Nisan'da

Rusya hükümeti, 1 Ocak 2021'den sonra üretilen ve ülkede satılan cep telefonları ve diğer elektronik cihazlarda yerli uygulamaların yer alması zorunluluğuna ilişkin kuralları onaylamıştı. Ancak hafta başında yaşanan bir gelişme ile yeni kuralların yürürlüğe giriş tarihinin 1 Nisana ertelenmesi kararlaştırıldı.
 
Öte yandan haber ajansları, yeni kurallarla birlikte kullanıcılar açısından nelerin değişeceğini okurlarıyla paylaşıyor.
 
Buna göre, yeni akıllı telefonlarda yerli muadillerin yüklü gelmesi zorunlu tutulan ilk uygulamalar arama motorları ve navigasyon programları olacak.
 
Rus yapımı uygulamaların silinememesi gibi bir özellik ise olmayacak. Kullanıcı satın aldığı telefonda yüklü gelen uygulamayı istediği zaman kaldırabilecek.
 
Rus kamuoyunda yasanın Apple şirketinin, yeni cihazlara dışarıdan uygulama yüklememe politikasına karşı çıkarıldığı yönünde bir düşünce hakim. Ancak Microsoft ve Intel gibi devler de yasaya karşı görüş bildirmişti.
 
Buna göre, tüm bu şirketlerin Rusya'daki iş modellerini gözden geçirmeleri gerekebilir. Hatta bazı sektörel yayın organları Apple'ın Rusya pazarından tamamen çıkabileceği olasılığını gündeme getiriyor.
 
25.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi