Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da tahıl ihracatına ek vergi ve sınırlama tartışması alevlendi

Büyük ihracatçı olan Türkiye'yi de yakından ilgilendiren bir gündem: Rusya'nın önde gelen gıda üreticileri Başbakan Mihail Mişustin'e başvuruda bulunarak tahıl ihracatına gümrük vergisi konmasını istedi. Üreticler, bu sayede ülke içi ham madde fiyatlarının düşmesini umuyor. Konyu haber yapan RBC gazetesi, başvuruda bulunanlar arasında et, şekerleme, un, domuz üreticileri birliklerinin adlarını sıraladı.
 
İki hafta önce Rusya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da tahıl ihracatına 15 Şubat - 30 Haziran 2021 tarihleri arasında sınırlama getirilmesini önermişti. Ancak Mişustin'e başvuruda bulunan birlikler, kota uygulamasını yeterli bulmuyor.
 
Üreticilere göre, ihracatı sınırlandırmak suretiyle iç piyasadaki fiyat artışı eğilimini dizginlemek şart.
 
RBC'ya konuşan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, üretici birliklerinin başvurusunun tüm piyasa oyuncularıyla birlikte ele alınması gerektiğini söyledi.
 
Tahıl ihracatçıları ise mart ayından önce ek gümrük vergisi getirilmesinin sektöre darbe vuracağı kanısında. Zira şubat ayı için kontrat imzalayan çok sayıda ihracatçı mevcut.
 
Rusya daha önce 1 Eylül 2015 tarihinde buğday ihracatına gümrük vergisi koymuştu. 23 Eylül 2016'da vergi sıfırlanmış, son olarak uygulama Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.
 
Rusya'nın tahıl ihracatına gümrük vergisi koyması durumunda Türkiye gibi ithalatçı ülkeler buğdayı daha pahalıya satın almak zorunda kalabilir.
 
24.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi