Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da 'Apartament'lere yasak

Rusya’da konut piyasasında son dönemde giderek daha fazla talep gören “apartament”lerin inşasının yasaklanması gündemde. İnşaat Bakan Yardımcısı Nikita Stasişin, fiyatları diğer dairelere göre daha ucuz olan, "apartament" olarak adlandırılan yapılarla ilgili hayata geçirilmesi planlanan yasal düzenlemelerle ilgili bilgi verdi.

İnşaası tamamlanan “apartament”lere “konut” statüsü verilebileceğini belirten Statişin, ancak ileride bu tür yapıların inşasının yasaklanabileceğini söyledi.

Mevcut durumda Rusya'da "apartament" olarak adlandırılan özel statüdeki konutlara, normal apartman dairelerinin aksine "propiska" (daimi oturma izni) verilmemesi sorun yaratıyor. 

Bugüne kadar inşa edilen “apartament”lerin af kapsamına alınmasının planlandığını belirten yetkili, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından ise bu alanda yalnızca konut inşasına izin verileceğini kaydetti.

Rus medyasında yer alan haberlerde konuyla ilgili yasal düzenlemenin yıl sonuna kadar yapılabileceği belirtildi. 

Başkent Moskova'da devam eden inşaatlarda bu statüdeki konut sayısının 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu ise kentte inşa edilen yeni konutların yaklaşık yüzde 20'si demek. Uzmanlara göre, apartamentlerin daha makul fiyata ve daha serbest bir oturum planına sahip olması ve bulundukları semt itibarıyla ulaşım kolaylığı gibi artılar, bu konutları Moskovalıların gözünde daha cazip hale getiriyor.

Konu, aralık 2019'da TürkRus.Com'da şu haberle gündeme gelmişti:

Rusya konut piyasası: 'Apartament'lerin farkı ne, talep neden artıyor?

Son yıllarda cazip fiyatları, konumları ve albenili projeleri ile öne çıkmaya başladılar. Ama normal dairelere kıyasla "kuşkuyla" karşılanıyorlar... Yine de, Rusya'da "apartament" olarak adlandırılan özel statüdeki konutlara, dairelerin aksine "propiska" (daimi oturma izni) vermemesine rağmen talep artmaya devam ediyor. Peki bu apartament'lerin hukuki statüden vergiye, genel giderlere kadar, normal apartman dairelerinden ne farkı var? Fiyatları ne kadar farklılaşıyor?

İzvestiya gazetesinin emlak acentesi INKOM verilerine dayandırdığı habere göre, inşaat projelerinin finansmanında escrow hesap sistemine geçilmesinden sonra bile bu dairelere talep yüzde 2 ile 3 oranında artmış durumda.

Başkent Moskova'da devam eden inşaatlarda bu statüdeki konut sayısının 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu ise kentte inşa edilen yeni konutların yaklaşık yüzde 20'si demek. Uzmanlara göre, apartamentlerin daha makul fiyata ve daha serbest bir oturum planına sahip olması ve bulundukları semt itibarıyla ulaşım kolaylığı gibi artılar, bu konutları Moskovalıların gözünde daha cazip hale getiriyor.

Ancak uzmanlar, inşaat sektörünün finansmanda tamamen escrow hesap sistemine geçmesiyle birlikte apartamentler ile daireler arasındaki fiyat farkının yüzde 20'den yüzde 10'a gerileyebileceği uyarısında bulunuyor. Şu anda yeni inşa edilmiş bir apartamentin ortalama fiyatı 16,4 milyon ruble civarında (260 bin dolar). Segmente göre metre kare fiyatları da 146,5 bin ile 240 bin ruble arasında değişiyor.

"Apartamentler" yasal olarak konut değil, "ticari emlak" sayıldığı için, bu dairelere "daimi registrasyon" yapılamıyor ve Moskova'da daimi yaşayanlar için "olmazsa olmaz" sayılan "propiska" belgesini sağlamıyor. Ancak yine de 5 yıllığına geçici registrasyon yaptırmak mümkün. Bu da apartement sahileri için, poliklinik, ana okulu ve ilkokula kayıt hakkı demek. 

Apartament müşterileri genellikle Moskova'da halihazırda bir dairesi bulunan ve "propiska"ya ihtiyaç duymayan kimseler. INKOM verilerine göre, müşterilerin yüzde 42'si "business class", yüzde 44 "konfor", yüzde 14 ise "premium" segmentlerini tercih ediyor.

Bankadan ipotek alırken, satın alınması planlanan konutun apartament mi, yoksa daire mi olduğu ise önemli bir fark yaratmıyor. Bununla birlikte, ipotek faizlerinde küçük farklar görülmesi olası. 

Öte yandan, apartamentlerin emlak vergisi oranı daha yüksek. Dairelerden yüzde 0,1 ile 0,3 arasında bir oranda vergi alınırken, apartamentlerde bu oran 0,5 ile 2 arasında. Ancak uzmanlar verginin kadastro bedeli üzerinden alındığına ve apartamentlerin kadastro bedellerinin daha düşük olduğuna dikkat çekiyor.

Son olarak, apartamentlerin JKH tabir edilen elektrik, su, gaz vb. giderleri normal dairelere kıyasla yüzde 10 ile 20 daha fazla.


20.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi