Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Küresel ısınma Rusya'ya yaradı mı?

Rusya Meteoroloji Merkezi verileri, 1976'dan bu yana ülkenin her 10 yılda 0,47 derece ısındığını gösteriyor. Dünya ortalaması ise 0,18 derece. Bir başka deyişle Rusya dünya geneline kıyasla 2,5 kat daha hızlı ısınıyor. Uzmanlar ısınmanın Kuzey Kutbu'na yakın bölgelerde daha hızlı seyrettiğine dikkat çekiyor.
 
Küresel ısınmanın artmasına paralel olarak tartışılan konulardan biri de Rusya ekonomisinin durumdan nasıl etkileneceği. Komsomolskaya Pravda gazetesi bu soruyu konunun uzmanlarına yöneltti.
 
RANHiGS'e bağlı Tarım İşletmeleri Merkezi yöneticisi Anatoli Tihonov, iklim değişikliği nedeniyle ABD, Kanada ve Avrupa'da sistematik kuraklıklar yaşandığını, Rusya'nın ise ortaya çıkan boşluğu doldurduğunu söylüyor.
 
Tihonov, Rusya'nın daha önce hiç tahıl satmadığı ülkelerle bile ticarete başladığına dikkat çekiyor. Fransa'nın geleneksel müşterisi Cezayir bunlardan bir tanesi.
 
Kuraklıklardan Rusya'nın da etkilendiğini belirten Tihonov'a göre, ülkenin şansı çok büyük olması. Bu sayede bir uçta kuraklık yaşanırken, diğer uçta hasat rekoru kırılabiliyor.
 
Rusya'nın küresel ısınmadan ikinci kazancı, Kuzey Deniz Yolu'nun açılmakta oluşu. Yolun kış nedeniyle kapalı kaldığı sürenin azalmasıyla birlikte Çin ve Japonya'da üretilen malların Avrupa pazarına taşınması iki kat hızlanıyor. Vladivostok'tan çıkan bir geminin St. Petersburg'a ulaşması için Süveyş Kanalı üzerinden 23 bin kilometre yol yapması gerekirken, bu mesafe Kuzey Deniz Yolu'nda 14 bin kilometre.
 
1990'larda yolun buzlardan arınmış halde açık kaldığı süre 2 ayken, şu anda 4 aya çıkmış durumda. 1986'da bu yolla taşınan ürün miktarı 6,4 milyon ton iken, 2019'da 31,5 milyon ton. 2035'e gelindiğinde bu hacmin 130 milyon tona yükselmesi bekleniyor.
 
Küresel Isınma'nın olumsuz etkilerinden biri ise ülkenin kuzey doğusundaki inşaat yapı sisteminin tamamen değişecek olması. Donmuş topraklar dikkate alınarak yapılan statik hesapları artık değişmek zorunda. Ek olarak su baskınları nedeniyle bazı yerleşim yerlerinin tamamen taşınması gündeme gelebilir.
 
20.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi