Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da yıl bitmeden ipotek rekoru

Rusya'da düşük faiz oranları ve nisanda başlatılan teşvik programı ipotek piyasasını uçurdu. Bankalar müşterilerine ocak-ekim döneminde 3,25 trilyon ruble (42,7 milyar dolar) ipotek kredisi dağıtırken RBC gazetesi bunun yeni bir rekor anlamına geldiğini yazıyor.
 
Gazetenin devlet konut şirketi Dom.RF'e dayandırdığı habere göre, rekor yılı 2018'in tamamında dağıtılan ipotek kredisi 3,01 trilyon ruble olmuştu. Haberde temmuzdan bu yana bankaların her ay yeni rekorlar kırdığına da dikkat çekiliyor. Temmuzda verilen 362 milyar rublelik kredilere karşılık, ekim ayında dağıtılan miktar 550 milyar rubleye yükseldi.
 
Dom.RF analistleri, yıl sonunda toplam ipotek sayısının 1,5 milyona, kredi miktarının da 3,7 trilyon rubleye çıkacağını tahmin ediyor.
 
Eylül ayı itibarıyla Rusya'da ipotek kredi faizi yüzde 7,32. Kredi faizi ağustos ayında kaydedilen yüzde 7,16 ile tarihin en düşük seviyesini görmüştü.
 
Rusya'nın nisan ayında başlattığı teşvikli ipotek programı ise yüzde 6,5'lik faiz öngörüyor. Programın geçerlilik süresi 1 Temmuz 2021'e kadar uzatılmıştı.
 
12.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi