Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Ya 5 çocuk yaparız, ya göçmen şart"

Sayıştay verileri Rusya'nın nüfusunun bu yıl da azalacağına işaret ediyor. Ocak-ağustos döneminde hayatını kaybedenlerle dünyaya gelenler arasındaki fark geçtiğimiz yıla kıyasla artarak 347 bine yükseldi. Peki üst üste beş yıldır devam eden erime nasıl durdurulabilir? Komsomolskaya Pravda bu soruyu uzmanlara ve siyasetçilere yöneltti.
 
Ulusal Doğum Komitesi Başkanı İrina Volınets, çok çocuklu aile tanımının yasalara girmesi gerektiği görüşünde. Buna göre, birden fazla çocuk yapan bir aile bu çocukları doyurabileceğinden emin olmak zorunda.
 
Eski Tarım Bakanı Yardımcısı Leonid Holod ise Rusya'nın nüfusunu arttırabilmesi için köylerin ve köylülerin muhakkak desteklenmesi gerektiği kanısında. Zira beslenme, güvenlik, barınma ve benzeri endişeler açısından köyler şehirlere göre daha avantajlı.
 
Bilimler Akademisi Sosyoloji Enstitüsü'nden Vladimir Mukomel ise nüfustaki erimenin şimdilik sadece göçmenlerle telafi edilebileceğini düşünüyor. Mukomel'e göre, buna alternatif, her ailenin en az 5 çocuk yapması, ki mevcut koşullarda bu olanak dışı.
 
Bölgeler Arası Babalık Komitesi'nin kurucularından İgor Serebryanıy ise, ünlü tarihçi Lev Gumilyov'a atıfta bulunarak, Rusya'nın demografik açıdan "sonbaharı" yaşadığını ve bunun geri döndürülemez bir süreç olduğunu dile getiriyor.
 
11.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi