Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya tarihinden akla ziyan 7 yasak

Her yönetim biçiminde olduğu gibi Rusya'nın çarlık döneminde de çok sayıda "akılla anlaşılması zor" yasak mevcuttu. Bazıları kulağa son derece saçma gelen bu yasaklar ilginç hikayelere kapı aralıyor. İşte yuvarlak şapka giymekten karpuz yemeye, insanların başını devletle derde sokan 7 yasak.
 
1. Ayıyla gezmek. Yakın zamana kadar Türk şehirlerinde de yaygın olan ayı oynatıcılığı, Rusya'da 1867'de yasaklandı. Yasağa gerekçe olarak hayvanlara kötü davranılmasının yanı sıra ayı oynatıcıların "serseriliğe meyilli olması" gösterildi.
 
2. İskambil kartları ve zarlar. Bir dama, satranç ve barbut müptelası olan Çar Aleksey (1629-1676) bu oyunların halk tarafından oynanmasını yasakladı. 1649'dan itibaren, iskambil kartı ve zar oynamak bedensel bütünlüğe zarar veren bir dizi ceza ile karşılandı.
 
3. Dana eti yemek. Çarlık Rusyası'nda gıda ürünlerinin az olduğu bir dönem ineklerin kesilmesi ve etlerinin yenmesi yasaklanmıştı. Zira böyle bir ortamda süt üretebilen bir canlının öldürülmesi "delilik" olarak görülüyordu. 18'nci yüzyıla kadar Rusya'yı gezen pek çok batılı seyyah, Rusların dana eti yemeye "insan eti yeme" muamelesi yaptığını yazar.
 
4. Sakal. Rusya'nın reformcu çarı Petro'nun icraatlarından biri de sakal bırakmayı yasaklaması oldu. 1705 tarihli kararla birlikte "toprak köleleri hariç" nüfusun sakal bırakması olağanüstü yüksek bir verginin yanı sıra kürek cezasıyla cezalandırıldı.
 

 


5. Fransız devrimini hatırlatan her şey. Rus çarı I. Pavel, Fransız devriminin estirdiği özgürlük rüzgarları ile baş etmek için çareyi ülkede devrimi akıllara getirecek her şeyi yasaklamakta bulmuştu. Yuvarlak şapkalar, peruklar, uzun bıyıklar, yelekler ve kalın kıravatlar yasaklanan kıyafet ve aksesuarlardan bazıları idi. Devrimci bir tınıya sahip "grajdanin" (yurttaş) yerine "obıvatel" (sakin) kelimesinin kullanılması teşvik edildi. "Oteçestvo" (vatan) yerine ise "gosudarstvo" (devlet). Pavel'in suikaste uğramasından sonra tüm bu yasaklar kaldırıldı.
 
6. Karpuz ve elma. Karpuz bugün Rusların neredeyse en sevdiği meyve konumunda. Ancak bir dönem elma ile birlikte yenmesi yasak yiyecekler arasında idi. Zira Ortodoks Kilisesi Vahtizci Yahya'nın kafasının kesilerek idam edildiği 11 Eylül gününde yuvarlak şekilli gıdaların yenmesini hoş karşılamıyordu. O gün bıçak, orak, kılıç ve benzeri kesici aletlerin kullanılması da yasaktı. Ekmek bile kesilmez, elle kırılırdı.
 
7. Tütün. Bu ürün Rus topraklarına İngiliz tüccarlar aracılığıyla 16'ncı yüzyılda ulaştı. Yasaklanması ise çok sürmedi. 1634 yangının bir tütün piposundan düşen ateşle başladığı anlaşılınca keyif verici bu ürün anında yasaklandı. Tütün içenler çok ağır bedensel cezalara çarptırıldı, hatta Sibirya'ya sürüldü. Ta ki tutukulu bir tütünsever olan Çar Petro yasakları kaldırana kadar.

 
8.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi