Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'dan 6 aylık turist vizesi

Rusya’da yabancılar için turist vizesi prosedürlerinin basitleştirillmesi yolunda atılan adımlar, turizmcileri Kovid-19 sonrası dönem için umutlandırdı. 52 ülkeye elektronik vize kararının ardından,  Duma’ya hükümet tarafından sunulan yasa tasarısıyla, vize süresi de tüm turistler için altı aya kadar çıkarılacak. 

 
Rusya bugün yalnızca kendi vatandaşlarına bu hakkkı tanıyan ülkelerin vatandaşlarına altı aylık turist vizesi veriyor. Bu, istisnai bir durum. Geri kalan turistler için bu süre bir ayla sınırlı.
 
TourDom.ru’nun görüştüğü Rus turizmciler, "Schengen usulü çok girişli uzun süreli vize" uygulamasının kabul edilmesi halinde Rusya’nın daha fazla turist çekebileceğini öngörüyor.
 
Svoy TS adlı turizm şirketinin yöneticisi Sergey Voytoviç, “Tasarı kabul edilirse yabancı turistlerin Rusya vizesi almak için iki kolay seçeneği olacak. Elektronik vize, hızlı ve ucuz. Ama birkaç haftalığına ve ziyaret edilebilen yerler sınırlı. Normal vize ise daha pahalı ve daha uzun sürede alınıyor” dedi.
 
Voytoviç, yeni uygulamaların avantajlarının ancak koronavirüs salgının düşüşe geçmesinin ve hava yolu ulaşımının normale dönmesinin ardından mümkün olacağını belirtti.
 
Rusya Başbakanı Mihail Mişustin Türkiye'nin de aralarında yer aldığı 52 ülke vatandaşının ülkeye e-vizeyle girmesine imkan tanıyan kararı ekim ayı başında imzalamıştı. 

Rusya, 2017 yılında başladığı elektronik vize uygulamasının kapsamını genişletti. 4 Şubat 2021'den itibaren Rusya'nın tamamına e-vizeyle girilebilecek
 
Yeni düzenleme ile elektronik vizeyi 4 Şubat 2021'den itibaren aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 52 ülke vatandaşı alabilecek.
 
Elektronik vize, artık Rusya'nın belli bölgelerini değil tümünü kapsayacak. Rusya'da kalış süresi de 8 günden 16 güne çıkarılacak.
 
Elektronik vizeyi internetten, turistik, iş, sağlık amaçlı almak mümkün olacak.
 
40 ABD doları karşılığında alınabilecek elektronik vize, 6 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz olacak.

6.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi