Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Moskova'da Macron karşıtı eylem

VIDEO// Fransa Devlet Başkanı Macron'u protesto etmek için bir grup Müslüman, Moskova'da Fransa Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Ellerinde pankartlarla bina önünde toplanan, Macron aleyhinde sloganlar atan gruba polis, dağılmaları için yapılan çağrıya uyulmayınca müdahale etti. Ajanslar en az 20 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Onlarca kişinin katıldığı eyleme izinsiz olduğu gerekçesiyle izin verilmedi. Bir gün önce de yine bir grup genç, Oktyabrskaya metro istasyonu çıkışındaki elçilik önünde eylem yapmıştı. Moskova Müftüsü, tahriklere kapılmamaları için Rusya Müslümanlarına çağrı yaptı. 


Bu arada UFC şampiyonu Rus karma dövüşçü Habib Nurmagomedov, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u 'yaratık' diye niteleyip 'provokasyonları gerçekleştirenlerin cezasını çekeceklerini' söyledi.

Charlie Hebdo'nun uğradığı cihatçı katliamıyla ilgili davanın başlaması öncesi yeniden yayımladığı Muhammed peygamber karikatürlerini sınıfta gösteren bir tarih öğretmeninin kafası kesilmesine Fransa'nın verdiği tepki, Müslüman ülkelerin şimşeklerini çekerken, bir açıklama da UFC şampiyonu Rus karma dövüşçü Habib Nurmagomedov'dan geldi.

Sputnik'in haberine göre Nurmagomedov, Instagram paylaşımında, İslam'ı yeniden yapılandırmaktan söz edip İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele ilan eden ve Muhammed peygamber karikatürlerini sınıfta gösteren bir öğretmenin kafasının kesilmesinin ardından "Fransa karikatürlerden vazgeçmeyecek" açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u hedef aldı.

Instagram hesabında yüzünde bot izi bulunan bir Macron fotoğrafı paylaşan Rus karma dövüş şampiyonu, şunları yazdı:

"Yaradan, ifade özgürlüğü kisvesi altında 1.5 milyardan fazla Müslümanın duygularını inciten bu yaratığın ve tüm destekçilerinin yüzünü çirkinleştirsin."

"Yaradan, onları bu hayatta ve bundan sonraki hayatta aşağılasın. Allah, hızlı hesap sorar ve sizler bunu göreceksiniz." 

"Biz Müslümanız, Peygamberimiz Muhammed'i annelerimizden, babalarımızdan, çocuklarımızdan, eşlerimizden ve kalbimize yakın olan tüm insanlardan daha çok seviyoruz. İnanın bana, onlar bu provokasyonların cezasını çekecek."

Nurmagomedov, mesajını Ahzab suresinin 57. ayetiyle sonlandırdı:

"Allah ve Resulüne eziyet edenlere, Allah, dünya ve ahirette lanet etti. Ve onlar için alçaltıcı bir azap hazırladı."

Macron'un karikatürlere sahip çıkan açıklamasına koşut bazı yerel yönetimlerin karikatürleri belediye binalarına yansıtması sonrası Fransa yeni terör saldırılarının hedefi oldu.

Müftü: "Dünyanın en adi şeytanı" 

Öte yandan Çeçenya Müftüsü Salah-Haci Mejiev, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için "dünyanın en adi şeytanı" sıfatını kullandı. Lenta.ru'ya konuşan müftü, Habib Nurmugadedov'un yorumuna da aynen katıldığını belirterek, "Çünkü diğer dinlere karşı böylesine aşağılık bir tavır kesinlikle kabul edilemez. Macron bir koyun çobanı bile olamaz, çünkü bir çoban komşularıyla, farklı inançların temsilcileriyle barış içinde bir arada yaşayabilir, ancak bu şeytan yaşayamaz" dedi.


30.10.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi