Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rus şehrinde imparatorluğa dönüş: Lenin Meydanı'nın adı da değiştirildi

Rusya'nın tarihi şehirlerinden, Kaluga Vilayeti'ne bağlı Tarusa kentinde, Sovyetler Birliği döneminden kalma 16 meydan ve sokağın değiştirildi. Kent meclisinin aldığı kararla, meydan ve sokakların Ekim Devrimi'nden önceki isimleri geri getirildi.

Buna göre, Lenin Meydanı yerine Sobornaya Meydanı (Katedral Meydanı), Oktyabrskaya Sokağı (Ekim Sokağı) yerine Voskresenskaya Sokağı (Diriliş Sokağı), Roza Luksemburg Sokağı yerine Posadskaya Sokağı (Çarşı-kasaba Sokağı) ve Karl Marx Sokağı yerine Polevaya Sokağı isimleri kabul edildi.

İsimleri değiştirilen sokaklar arasında Uritski ve Kalyayev gibi, Çekistlerin ve sosyalist devrimci teröristlerin ismileri de var. Rossiyskaya Gazeta'nın konuştuğu bir kent sakini, Uritski Sokağı'ndan her geçişinde aklına işlenen cinayetlerin geldiğini söyleyerek uygulamayı savundu.


Kent yönetiminden yapılan açıklamada ise ana katedralin bulunduğu meydanın Lenin ismini taşıması kent sakinlerini uzun süreden beri rahatsız eden bir durum olduğuna dikkat çekildi.

Yönetim ayrıca, Tarusa'nın tarihi bir kent olduğunu ve aynı sokak isimlerini taşıyan yüzlerce Rus şehirle farklılıklarını ortaya koymak istediklerini dile getiriyor.

Resmi verilere göre, Rusya genelinde Lenin'in adını taşıyan 8 binin üstünde sokak bulunuyor.

31.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi