Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Çanlar çalıyor: Rusya'nın Kuzey Kutbu'na uzanan denizi ilk kez donmadı

Rusya'nın Kuzey Kutbu'na bakan bölgesinde, Sibirya ile Taymir Yarımadası arasında bulunan Laptev Denizi ilk kez ekim ayında buz tutmadı. Uzmanlar denizin donmamasını küresel ısınma ile açıklıyor. Meduza portalı gelişmeyi iklimbilimci Aleksandr Kislov ile değerlendirdi.

Kislov, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde sanayi üretiminin yavaşladığını ve karbon salımının azaldığını söylüyor. Ancak salınımdaki düşüşün birkaç puanla sınırlı kalması nedeniyle küresel ısınmanın gidişatı üzerinde dişe dokunur bir etki yapmadığı düşünülüyor.

Kislov'un dikkat çektiği acı bir gerçek daha var: Karbondioksit salımı tam bugün tamamen dursa bile, dünya en az 100 yıl daha ısınmaya devam edecek.


Laptev Denizi'nin ekim ayında donmamasının en görünür sebebi ise, Büyük Okyanus'un güneyinden gelen sıcak hava dalgasının bölgeyi normalden daha uzun bir süre etkisi altına almış olması.

Kislov, Laptev Denizi'nin eninde sonunda donacağını, hatta röportajın yapıldığı anda bile donmaya başlamış olabileceğine dikkat çekiyor. Kışı geri döndürmek imkansız, ancak bu yıl bunun kısa bir kış olacağı da gerçek.

Laptev Denizi'nin geç donmasının, Rusya'daki iklim üzerinde belirgin bir etkide bulunması ise beklenmiyor. Fakat Kislov'a göre, bölgede yaşayan kutup ayılarının zaten çetin geçen hayatı daha da zorlaşacak.

31.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi