Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

"Moskova'da ortalama öğretmen maaşı 12 bin liradan fazlaya denk geliyor"

Araştırmalar Moskova'da ortalama aylık gelirin 55 bin ruble (yaklaşık 5 bin 800 lira) olduğunu söylerken, okulların iyi öğretmenleri el üstünde tuttuğu başkentte maaşlara ilişkin son açıklama dikkatleri çekti:

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, son on yılda doktor ve öğretmen maaşlarının birkaç kat arttığını açıkladı. Buna göre, şehirde ortalama öğretmen maaşı 117 bin (12,4 bin TL), doktor maaşı da 150 bin ruble (16 bin TL).

Yefimov, tıp personeli maaş ortalamasının da 90 bin ruble olduğunu açıkladı. Belediye yetkilisi, öğretmen maaşlarının son 10 yılda 3 kat, doktor maaşlarının da 2,7 kat arttığına dikkat çekiyor.
 
Ağustos ayından önde gelen insan kaynakları portallarından Avito Rabota, Rusya'da ortalama maaşlarla ilgili bambaşka verile ortaya koyan bir araştırma yayınlamıştı.

Araştırmada yılın ikinci çeyreği itibarıyla ülkedeki ortalama öğretmen maaşı açıkladı. Buna göre, Rusya geneline bakıldığında bir öğretmen ayda 31 bin ruble kazanıyor. Maaşların bölgeden bölgeye değiştiği ülkede eğitimcilerin en çok kazandığı şehir Moskova. Başkentte ortalama öğretmen maaşı 51 bin 600 ruble olarak gösterildi. 

Ülkenin ikinci büyük şehri St. Petersburg'da ise bu ortalama 35 bin 100 rubleye düşüyor. Üçüncü sırada 29 bin 800 rublelik ortalama ile Yekaterinburg var.

Kazan, Perm ve Omsk gibi şehirlerde de maaşlar 29 bin ile 26 bin 900 ruble arasında.

Öğretmenlerin en az kazandığı üç şehir ise 21 bin 700 ruble ile Voronej, 21 bin 100 ruble ile Novosibirsk ve 20 bin 600 ruble ile Volgograd.

Öte yandan çalışan bir Rusya vatandaşının ortalama aylık maaşı 35 bin ruble seviyesinde. Araştırmada Moskova geneli ortalama maaş da 55 bin ruble olarak hesaplanmıştı.

28.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi