Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Dolar 5 ay sonra 77 rubleyi geçti, euro yeniden 90 rublenin üstünde

Doların küresel piyasada güçlenmesi, petrol fiyatlarındaki düşük seyir ve Rusya’ya yönelik yaptırım risklerinin sürmesi rublede kan kaybını artırdı. Dolar kuru 22 Nisan’dan bu yana ilk defa çarşamba günü 77 rublenin üzerine çıktı. Moskova Borsası’nda dün bir ara 77,01 rubleye yükselen dolar, daha sonra 76,8 rubleye geriledi. Gece bankalar arası piyasalarda yeniden 77,08'e çıktı. Euro ise 89,9 rubleyi görüp yeniden 90 rubleye dokundu. 

Perşembe sabahı ise euro yeniden 90 rublenin üzerine çıkıp 90.1 ruble olurken, dolar da 77.3 ruble seviyelerini gördü.

Uzmanlar küresel piyasalardaki olumsuz gidişatın, doların güçlenmesinin yatırımcıların gelişmekte olan ülkelere ilgisini azalttığına işaret ediyor.

Koronavirüs salgınının yeniden artışa geçmesi nedeniyle ek sınırlamaların getirilmesi ihtimalinin de kaygıları artırdığı belirtiliyor. Özellikle Avrupa'da artan vakalarla yeniden karantinanın gündeme gelmesiyle euro zayıflarken dolar güçlendi.

BCS Broker analisti Dmitriy Babin, dış faktörlerin daha kötü hal alması durumunda dolar kurunun 77,6, euro'nun 91 rubleye çıkabileceğini öngörüyor.

Otkrıtiye Broker şirketi uzmanları ise Brent petrol fiyatının gün içim yüzde 1,3 artışla 42,2 dolara kadar çıktığına dikkat çekerek, "Petrol fiyatları rubleye önemli ölçüde destek olmuyor, dolar kuru 77,2 ruble seviyesine kadar yükselmeye devam edebilir" tahminini dile getirdi. 

24.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi