Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Yandex, 5,5 milyar dolara Tinkoff Bank’ı satın alıyor, Tinkov kalıyor

Rusya’da bankacılık sektöründen sürpriz haber: Yandex’in, ülkenin önde gelen özel bankalarından Tinkoff’u 5 milyar 480 milyon dolara satın almak üzere olduğu açıklandı. Tinkoff’un sahibi ve kurucusu Oleg Tinkov (fotoğrafta), son aylarda kan kanser tedavisi nedeniyle işin başında uzaklaşmıştı. Tinkov satış gerçekleştikten sonra da bankanın başında kalmaya devam edeceğini açıkladı. 


Tinkoff’un sahibi olan TCS Group, satış görüşmelerine başlandığını hisselerinin işlem gördüğü Londra Borsası’na bildirdi. Yandex de haberi doğruladı. 

Oleg Tinkov, "Şirkette kalacağım. Yandex'in Rusya'nın en büyük ve etkili özel şirketini kurmasına yardımcı olacağım. Finans dünyasında hedeflerime ulaştım. Akitf müşteri sayısında en büyük özel bankayı yarattım. Artık benim için başka şeyler önemli" diyerek, kasnerle mücadele için yürüteceği sosyal çalışmalara atıf yaptı. 

Forbes’a bilgi veren bir kaynak, “Oleg Tinkov hasta, böyle bir projeyi ailesine bırakamaz. Satış kararı mantıklı” dedi.

Sberbank ile “Yandex.Dengi” projesinde işbirliğine son veren Yandex’in, büyüyen online projeleri için bu alanda Rusya’nın en başarılı özel bankası olan Tinkoff’u seçtiği belirtiliyor. 
 
22.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi