Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Moskova'da aşılama nasıl yapılacak? Kimlere Kovid-19 aşısı yasak?

Rusya'nın geliştirdiği koronavirüs aşısının 3'üncü faz testlerine başkent Moskova'da başlandı. Peki deneylere kimler katılabilecek, aşılama süreci nasıl ilerleyecek? Veçernyaya Moskva gazetesi bu konuda yetkililerden bilgi aldı.

Buna göre, aşı deneylerine 18 yaşından büyük ve OMS sigorta poliçesine sahip Moskovalılar katılabilecek. Katılımcıların son iki hafta içerisinde üst solunum yolu enfeksiyonu ve Kovid-19 geçirmemiş olması şart. 

Doktorlar katılımcıların aşılamadan önce antikor örneği alıyor. IgG tabir edilen göstergenin 10'dan yüksek çıkması durumunda kişide bağışıklığın gelişmeye başladığı kanaatine varılarak aşı yaptırmaya ihtiyacı olmadığı bildiriliyor.

Katılımcı eğer herhangi başka bir aşı yaptırmışsa, koronavirüs aşısı deneylerine aşı tarihinden 30 gün sonra katılabiliyor. Koronavirüs aşısı gribe karşı koruma sağlamadığı için, katılımcılara her iki aşıyı da yaptırmaları tavsiye ediliyor.

Akut koroner sendrom ya da inme geçirmiş kişilerin de deneylere katılmasına izin verilmiyor. Sahip olunduğu takdirde aşı deneylerine katılınmasına izin verilmeyen diğer hastalıklar kronik sistem enfeksiyonları, tüberküloz, tümör, hepatit B ve C, frengi ve HIV.

Deneylere katılmak için dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekiyor. Yetkililer başvuru tarihinden iki hafta sonra gönüllüler ile temasa geçiyor. Dilekçeler Moskova Belediyesi'nin hazırladığı internet sitesi üzerinden online toplanıyor.


19.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi