Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Sberbank’ın tahmini: ABD seçimleri sonrası dolar 70 rubleye düşebilir

Jeopolitik risklerin artmasının da etkisiyle zayıflayan rubleyi yakın gelecekte nasıl bir kur dengesi bekliyor? Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank, önümüzdeki kasımda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinin ardından rublenin değer kazanabileceğini öngördü.

Finanz.ru sitesinin haberine göre, Sberbank’ın Baş Ekonomisti Anton Struçenevskiy, petrol fiyatları bugünkü seviyedeyken (40 dolar civarı) dolar kurunun 70 ruble civarında olması gerektiğini söyledi.

Jeopolitik gerginliklerden dolayı rublenin kan kaybettiğini belirten ekonomist, 3 Kasım’da ABD’de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin ardından jeopolitk tansiyonun düşeceğini ve rublenin değer kazanacağını tahmin etti.

Struneçevskiy, ekonomik toparlanmadaki ve tüketimdeki yavaşlamaya bağlı olarak ithalat artışında yaşanması beklenen düşüşün de ödemeler dengesi açısından ruble üzerindeki baskıyı azaltacağını öngördü.

Sberbank, 2021 yılında petrol varil fiyatının 60 dolara çıkması halinde dolar kurunun 70 ruble seviyesinde olacağını tahmin ediyor. 

Banka, Rusya GSYH’sinde 2020’de yüzde 4 daralma, 2021’de yüzde 3,5 büyüme bekliyor.

Rusya’da dolar kuru bugün 74,9 ruble civarında. 

16.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi