Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusyalı turistler 'mecburen' ülkelerini keşfe çıktı, iç turizm coştu

Rusya'nın koronavirüs salgını nedeniyle aldığı uluslararası uçuş yasağı kararı iç turizme ve halkın "ülkesini keşfetmesine" yaradı. Ülke içi turistik destinasyonlara rağbet katlanarak artıyor. Kommersant gazetesi, Onega Gölü kıyısındaki tatil beldesi Petrozavodsk'a seyahat edenlerin 3,5 kat arttığını yazdı. Ülkenin doğusundaki İrkutsk'a seyahatler de iki katına çıktı.

Kommersant haberini Reiffeisenbank'ın araştırmasına dayandırıyor. Araştırmada kullanılan yöntem başka şehirlerde yaşadığı halde tatil beldelerinde harcama yapan müşteri sayısına bakarak turistik seyahat sayısını belirlemek üzerine kurulu. 

Buna göre, turistik hareketlilik Petrozavodsk'ta yüzde 248, İrkutsk'ta yüzde 189 ve Kaliningrad'da yüzde 187 artmış görünüyor. İlk beşe giren diğer iki şehir yüzde 150 ve yüzde 100'lük artışlarla Krasnodar ve Vladimir. Moskova'ya gelenlerin sayısı ise yüzde 6 düşmüş.

Turizm acentesi TUI ise özellikle St. Petersburg'a seyahat edenlerin sayısındaki artışa dikkat çekiyor. Yerli turistlerin en çok tercih ettiği diğer iki destinasyon ise Nijniy Novgorod ve Çeçenistan. Beyazdeniz'deki Solovetski Adaları, Kola Yarımadası, Sahalin ve Altay gibi ekstrem destinasyonlar da çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

Ne var ki sektörel analistler, federal bölgelerin bu başarısını dönemsel olarak görüyor. Buna göre, önümüzdeki yıl aynı ziyaretçi sayılarının yakalanması düşük olasılık. Uluslararası uçuşların yeniden başlamasıyla birlikte manzaranın değişeceğine kesin gözüyle bakılıyor.
  
16.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi