Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rus ekonomisine koronavirüs övgüsü

Bloomberg ajansında yayınlanan yeni bir analizde, Rusya'nın gelişmekte olan diğer ülkelere kıyasla pandemi krizine çok daha hazır çıktığı tespitine yer verildi. Rusya'nın düşük enflasyon ve işsizlik rakamları, istikrarlı bankacılık sektörü ve büyük mali rezervleri övgü topladı.

Ajansın görüşüne başvurduğu Renaissance Capital ekonomisti Sofya Donets, yeni bir dış kaynaklı sarsıntı olmadığı takdirde Rusya'nın 2020 yılını beklenenden daha iyi kapatacağını söyledi.

Washington merkezli Uluslararası Finans Enstütüsü Baş Ekonomisti Elina Rıbakova da, 2014 yılında alınan yaptırım kararlarının Rusya'yı daha istikrarlı bir ülke haline getirdiği görüşünü dile getirdi. Buna göre, yaptırımlar sayesinde Rusya diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla dış sermaye hareketlerine daha az bağımlı bir ülke oldu.

Rıbakova'ya göre, Batıda salgından en çok etkilenen kesimin küçük işletmeler ve hizmet sektörü olurken, geleneksel olarak Rusya'da bu kesimlerin nispeten daha zayıf olması bu kez ekonomi lehine işledi.

Bloomberg'in tahminine göre, Rusya'nın GSMH'si bu yıl yüzde 4,8 oranında küçülecek. Renaissance Capital ise bu yıl sadece yüzde 3,3'lük bir küçülme öngörüyor. Şirketin 2021 tahmini ise yüzde 3,8'lik bir büyümeyi işaret ediyor.


Tablo: Nezavisimaya

9.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi