Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin ilk kez Belarus için konuştu: "Yardım için rezerv kuvvetler hazır"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus krizi ile ilgili ilk kez bir açıklama yaptı. Putin, şu anda Belarus'a Rus güç yollama gereği olmadığını, Minsk yönetiminin de bu konuda kendileriyle hemfikir olduğunu belirtti. Ancak Putin bu konuda "rezerv"in hazırlandığını belirtti. Putin'in aıklamalarından çıkan sonuç, Rusya'nın, iki ülke arasındaki Kollektif Savunma Anlaşması'na dayanarak, gerektiğinde Belarus'a yollamak üzere güvenlkik gücü hazırladığı şeklinde. Sputnik ajansı haberinde, "Rusya lideri Putin, ülkesinde siyasi gerilimin sürdüğü Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'nun isteği üzerine, gerektiğinde kullanılması için bir polis gücü oluşturduklarını söyledi ifadesine yer verdi.

Belarus için "Bize en yakın ülke" diyen Rus lider, ülkesinin Belarus'daki durumla ilgili Ameriklılar ve Avrupalılara kıyasla "çok daha ölçülü ve tarafsız davrandığını" söyledi. 

Rus gazetecinin, Rusya ile Belarus arasında imzalanan Kollektif Savunma Anlaşması'nı hatırlatması üzerine Putin, Rusya'nın askeri bir müdahalesinin şartları konusunda, Rus güvenlik güçlerinin Belarus hükümetine yardıma, "Belarus'daki aşırıcı unsurların sınırı aşıp hırsızlık (yağma) başlatması, evleri arabaları bankaları yakmaya başlaması durumunda" gideceğini söyledi. 


Putin, Kollektif Savunma Anlaşması nedeniyle Rusya'nın Belarus'un güvenliği konusunda sorumlulukları olduğunu, durumun kontrolden çıkması durumunda destek verileceğini vurguladı.  Putin şu an Belarus'a detek için ayrılan "rezerv gücün"in kullanılmasına gerek olmadığı konusunda Lukaşenko ile anlaştıklarını söyledi. 

Putin, Batı'yı eleştirerek, "belli politik çıkarlar uğruna Belarus'daki gelişmelere etki etmek istediklierini" belirtti.   

Rus lider, Belarus'daki güvenlik güçlerinin ölçülü davrandıklarına inandığını, Avrup'da ya da Batı'da yaşanan benzer olaylarda "protestocuları sırtından vurmak dahil" çok daha sert davranıldığını savundu.

Putin Belarus'da sorunların anayasa ve yasalar çerçevesinde çözüleceğine inandığını belirtti.

Rus liderin Rus devlet TV'sine verdiği özel demeç ve önemli açıklamaların tamamı:
Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi