Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Merkez Bankası: “Rusya ekonomisi mayısta dibi gördü, toparlanıyor”

“Rusya ekonomisi mayıs ayında dibi gördü ve o zamandan bu yana toparlanıyor.” Bu tespit Rusya Merkez Bankası’na ait. RBK’ya değerlendirmelerde bulunan Merkez Bankası Para-Kredi Politikaları Dairesi Müdürü Kirill Tremasov, karantina döneminde ertelenen talepten dolayı haziran ayında tüketimin yeniden artışa geçtiğini, devletin sağladığı yardımların da bu canlanmada etkisi olduğunu söyledi.

 
Sınırların kapalı olması nedeniyle yurt içi turizminin canlandığına da işaret eden Tremasov, geçen sene Rus turistlerin yurt dışı seyahatlerine 800 milyar rubleye yakın harcadığını hatırlatarak, bu yıl bu miktarın büyük bölümünün ülke içinde kalmasının da ekonomideki toparlanmaya yardımcı olduğunu belirtti.
 
24 Temmuz’da politika faizini yüzde 4,25’e indiren Rusya Merkez Bankası, 2021'in sonunda enflasyonun yüzde 4’e düşeceğini, 2020’de GSYH’nin yüzde 4,5-5,5 daralacağını, 2021’de ise ekonominin yüzde 3,5-4,5 büyüyeceğini öngörüyor.
 
Anketlere göre, Rusya vatandaşlarının yüzde 17’si, gıda harcamalarının hiçbir zaman salgın öncesi seviyeye geri dönmeyeceğini düşünüyor. Yüzde 16’sı gıda harcamalarındaki toparlanmanın bir yıldan fazla, yüzde 32’si birkaç ay süreceğini tahmin ediyor. 
 
Rusya vatandaşlarının yüzde 22’si, koronavirüs sınırlamaların tamamen kaldırılmasının ardından birkaç hafta, yüzde 36’sı birkaç ay, yüzde 23’ü bir yıl sonra kıyafet ve ayakkabı harcamalarının normale döneceğine inanıyor. Yüzde 19’luk kesim ise hazır giyim ve ayakkabıya hiçbir zaman karantina öncesindeki miktarda harcama yapamayacağını tahmin ediyor. 
 
11.8.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi