Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

İki lider ilk kez krizi görüştü: "Gerginiz ama o ağabeyim..."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko telefon görüşmesi yaparak iki ülke arasında gerilime neden olan 33 Rusya vatandaşının tutuklanması konusunu istişare etti.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre liderler, oluşan durumun iki ülke arasındaki işbirliğinin karakteristik özelliği olan karşılıklı anlayış içinde çözüleceğinden emin olduklarını vurguladı.

Putin, Rusya'nın Belarus'taki iç siyasi istikrarın korunmasına ve seçimlerin sakin bir ortamda geçmesine ilgi duyduğunu belirtti.

Açıklamada, "Rusya ve Belarus arasındaki kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesine ilişkin güncel konular da istişare edildi" dendi.

Belarus'un resmi haber ajansı Belta, geçen hafta bir güvenlik yetkilisine dayandırarak geçtiği haberinde, yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesinde ülkedeki istikrarı bozmayı planladıkları için gözaltına alınan 33 kişinin Rusya vatandaşı olduğunu belirtmişti.

Haberde, "Wagner Grubu paramiliter örgütünden otuz iki militan, başkent Minsk yakınlarında, bir kişi ise ülkenin güneyinde gözaltına alındı" ifadelerini kullanan ajans, daha önce 200'den fazla militanın Belarus'ta istikrarı bozmak üzere ülkeye giriş yaptığının tespit edildiğini kaydetmişti.

Rusya'nın Belarus'ta istikrarsızlık yaratma girişiminde bulunduğu iddiaları başta Kremlin olmak üzere Rus yönetimi tarafından reddedilmişti.

Belarus'ta devlet başkanlığı seçimleri 9 Ağustos'ta yapılacak.

Önde gelen iki muhalif aday Viktor Babariko ve Valeriy Tsepkalo'nun seçime girmelerinin yasaklanması, ülke genelinde protesto gösterilerini beraberinde getirmişti.

Resmi olarak kayıtlı beş adaydan mevcut Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, 26 yıldır koltukta oturuyor ve seçimleri kazanması halinde üst üste altıncı kez devlet başkanlığına hak kazanacak.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, aralarında bir gerginlik olsa da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ağabeyi olarak gördüğünü söyledi.

Lukaşenko, Rusya lideri Putin'le ilişkilerinde belirli bir gerginlik olduğunu zira hem kendisinin hem de mevkidaşının güçlü kişiliklere sahip olduğunu belirtti. Lukaşenko, Putin'i ağabeyi olarak gördüğünü de kaydetti.

33 Rusya vatandaşının Belarus'ta gözaltına alınması nedeniyle Moskova ile Minsk arasında gerilim yaşanırken bir Youtube kanalındaki programa konuk olarak katılan Lukaşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bakışını anlattı.

Lukaşenko, Putin'le ilişkisi hakkında "Belirli bir gerginlik var zira ikimiz de güçlü kişiliklere sahibiz. Alçak gönüllü olmadığım için özür dilerim" dedi.

Putin'i ağabeyi olarak gördüğünü anlatan Lukaşenko, "Ama yaşça daha büyük olduğu için değil. Ben de çok küçük değilim. Putin gerçekten hem yaşı hem de ağırlığı bakımından ağabeyim. Büyük ve küçük kardeşin davranışına gelirsek, bence büyük kardeş küçüğü her zaman desteklemeli" ifadelerini kullandı. (Sputnik)

6.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi