Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya iş dünyası beklentilerle yaşıyor

Rusya'da KOBİlerin çatı örgütü Opora Rossii ile Promsvyazbank işbirliğinde hazırlanan KOBİ aktivite endeksi ikinci çeyrekte düşüş kaydetti. Kommersant gazetesine konuşan araştırmacılar, buna rağmen endeksin çeyrek sonundan itibaren hissedilir bir yükselme trendine girdiği görüşünde.
 
Endekste en büyük düşüş satış alt endeksine ait. İlk çeyrekte 38,9 puan olarak ölçülen satış aktivitesi ikinci çeyrekte 28,4'e düştü. İlk çeyrekte yüzde 51 olarak tespit edilen ciro düşüşü de ikinci çeyrekte yüzde 75 oldu.
 
Endeks kapsamında gerçekleştirilen ankete katılan işletmecilerin üçte biri küçülme yoluna gitmiş. Yüzde 20'lik bir kesim ise gelecekte küçülmeyi planlıyor.
 
Öte yandan, Markit'in hazırladığı PMI endeksi, koronavirüs salgını nedeniyle hızla daralan ekonomik faaliyetin yine aynı hızda canlanma belirtileri gösterdiğine işaret ediyor. Hizmetler endeksi Haziranda 47,8 puana kadar düştükten sonra Temmuzda 58,5 puan ile rekor kırdı. Markit'in görüştüğü şirketler Şubat ayından bu yana ilk kez siparişlerde artış gözlediklerini dile getirdi.
 
7.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi