Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'nın Kovid-19 aşısıyla ilgili 4 soru: "SSCB’nin uzay yarışına benzedi"

Dünya genelinde süren koronavirüs aşısı bulma yarışı sürüyor. Rusya "aşının lisansının ağustosa alınacağı ve eylülde kullanılmaya başlanacağı" haberleri ile bir adım önde gidyor. Dün akşam da Rusya’da, koronavirüsün tedavisinde ve önlenmesinde etkili olduğu belirtilen “Leutragin” adlı ilaca patent verilmesi kararlaştırıldı. Bu sabah da Sağlık Bakanlığı, aşının sertifika kaydının 12 Ağustos'a kadar yapılacağını duyurdu.

Ancak Batı medyası “Rus aşısının güvenilirliğini” sorgulamaya devam ediypr. 

Son olarak Fransız haftalık haber dergisi L'Express, Rusya’nın geliştirdiği koronavirüs aşısı ile ilgili tartışılan dört soruyu gündeme getirdi: “Rusya aşı ile ne vadediyor? Araştırmalar ne aşamada? Bilim insanlarının fikri ne? Dünya Sağlık Örgütü ne diyor?”

Rusya’nın aşıyı çok hızlı geliştirmesi nedeniyle uzmanların kaygılı olduğu belirtilen yazıda, “Uzmanlar, bazı etapların atlanmış olabileceğini düşünüyor. Aşı yarışını, Sovyetler Birliği’nin 1957’de uzaya ilk uyduyu fırlatmasıyla kıyaslıyorlar” denildi.

Fransız dergisi, İsveçli uzmanların ise Rusya’nın aşının yan etkileriyle ilgili yeterince özenli incelemelerde bulunmadığı yönündeki görüşüne yer verdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, Rusya’ya aşı geliştirme konusunda yürürlükte olan uygulamalara bağlı kalması çağrısında bulunmuştu.

Rusya’nın koonavirüs aşısının seri üretimine eylül ayında başlayabileceği açıklanmıştı.

Diğer yandan Rusya'nın korona aşısını ilk bulan ülke olarak, Putinli yıllarda dünyada yükselen itibarına büyük bir başarı daha eklemek istediği yorumları öne çıkıyor. 

Kremlin'in bu yöndeki bilimsel çalışmalara büyük destek verdiği, Rus bilim adamlarının Batı'dan gelen kuşkulu açıklamalara rağmen yarışta ipi ilk göğüsleyen taraf olacağı yorumlar gündemde.

Diğer yandan, aşı açıklamalarının abartılı, propaganda amaçlı ve bilimsel dayanaktan şimdilik uzak olduğunu vurgulayan muhalif yayın organları da eksik değil.

7.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi