Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Rus bürokratlar çocuklarını prestijli okullara sınavsız soktu" iddiası

Rusya'da muhalif yayınları ile bilinen Novaya Gazeta, yüzden fazla bürokrat yakınının ülkedeki en iyi üniversitelere sınavsız girdiğini ileri sürdü. Gazete iddiasını öğrenci dergisi Doxa ve Vajnıye İstorii (Önemli Hikayeler) adlı internet sitesiyle birlikte yürüttüğü araştırmaya dayandırıyor.
 
Buna göre, bürokratlar yakınlarını iyi okullara yerleştirebilmek için "tselevoy nabor" (hedefli seçim) tabir edilen bir sistemi kullandı. Bu sistemde devlet kurumları ile üniversiteler arasında varılan bir anlaşma ile kurum personelinin eğitim alması, daha sonra da görevine geri dönmesi sağlanıyor. Aday personel ise sınavla belirleniyor.
 
Araştırmada 2015-2019 yılları arasında yüzden fazla bürokrat yakınının bu yolla MGU, MGİMO ve VŞE gibi prestijli okullara sınavsız giriş yaptığı tespit edildi. 
 
Rus üniversiteleri öğrencilerin bir kısmını sınavla alırken, bir kısmını da ücretli alıyor. Adı geçen üniversitelerde okumanın yıllık maliyeti 400 bin rubleye, yani 5 bin 400 dolara kadar çıkıyor. Bürokratların bu parayı da ödememek için "hedefli seçim" sistemini istismar ettiği ileri sürülüyor.
 
Gazete ayrıca eğitim parasını devlete ödettiren bu öğrencilerin büyük bölümünün daha sonra devlet kademelerinde çalışmaktan da kaçtığını yazdı.
 
6.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi