Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da restoran sektöründe sert düşüş: Haziranda yüzde 42,9 küçüldü

Rusya’da da salgının en fazla olumsuz etkilediği sektörlerden biri restorancılık oldu. Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, yeme-içme sektörü mayısta yüzde 52,1, haziranda yüzde 42,9 küçüldü.

Rosstat’ın verilerine göre, Rusya’da restorancılık sektöründe yılın ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine gere yüzde 23,9 daralma yaşandı. 

Ülkede perakende ticaret hacmi de haziran ayında yıllık bazda yüzde 7,7 küçüldü. Mayısta bu göstergede yüzde 15,8 artış olmuştu. Perakende sektöründe toplam satışlar içinde internet satışlarının payı mayısta yüzde 6,8, haziranda yüzde 5,7 olarak kaydedildi.

Yapılan bir araştırmaya göre, Rusya’daki restoran işletmelerinin yüzde 15’i işlerinin en erken bir sene sonra toparlanacağını öngörüyor.

Rusya vatandaşlarının yüzde 59’u ise salgın döneminde en temel ihtiyaçlarından dahi kemer sıkmak zorunda kaldığını söylüyor. 

3.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi