Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'nın 'yumuşak güç' hamlesi

Rusya’da devletin uluslararası arenadan “yumuşak güç” stratejisini gözden geçirme kararı, “ABD ve AB’nin zayıflayan dünya liderliği rolünü kapma girişimi” olarak yorumlandı.

Moskovski Komsomolets gazetesinde yer alan analize göre, Rusya’nın “yumuşak güç” stratejisinin yenilenmesi için çalışmalara başlandı. Bu konuyla ilgili Devlet Başkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak ile Rusya Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslararası İş Birliği Ajansı (Rossotrudniçestvo) Başkanı Yevgeniy Primakov görevlendirildi.

İlya Baranikas imzalı yazıdan bazı bölümler şöyle.

“Neden ‘yumuşak gücün’ şimdi güçlendirilmesi kararlaştırldı? Çünkü mevcut durum bu tür çabalar için çok elverişli. Trump liderliğindeki ABD, tecrit yolunu seçti. Tüm uluslararası anlaşmalardan ve kuruluşlardan çıkıyorlar. Trump diplomatlara, istihbaratçılara, propaganacılara, ‘yumuşak güce’, ‘sert güce’ ihtiyaç duymuyor.  

Avrupa Birliği’nin de liderlik rolü yok. Koronavirüs salgınında tüm AB ülkeleri kuralları kendi belirliyor, ortak bir politika yok, Brüksel’in tavsiyelerine neredeyse hiç uyulmuyor. Ayrıca Avrupalı ve Amerikalıların birçoğu Batı tipi demokrasiden dolayı hayal kırıklığına uğradı. 

Sonuç olarak, Batı artık konumunu Rusya’ya, Çin’e ve liderliğe soyunan diğerlerine kaptırıyor. Dünya liderliğinde her zaman güçlülerden şikayet edilir ve zayıflar umutlandırır. Yani bu kutsal yer boş kalmayacak. Ama bu yeri kapmak yeterli değil, korumak da gerekli.”

24.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi