Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da 5 milyon ruble sabit vergi

Rusya'da yeni bir "sabit vergi" uygulaması başlıyor. Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülke dışında iş sahibi olan ama Rusya'da 183 günden fazla ikamet ederek "rezident" sayılan vatandaşların her yıl devlete 5 milyon ruble, yani yaklaşık 73 bin dolar sabit vergi ödemesini istedi.

Putin, Rusya vatandaşlarının ülke dışında elde ettikleri şirketler için şu an gelirler üerinde hesaplayarak vergi aldıklarını, ancak bu mekanizmanın çok karmaşık ve zahmetli olduğunu söyledi. 

Putin yeni uygulamanın iş insanları için de hayatı kolaylaştıracağını savundu.

Buna göre, girişimciler karmaşık mekanizmalarla boğuşmak ve hesap kitap yapmak yerine yılda bir kere sabit miktarda vergi ödeyecek.

Rusya 2015'te çıkardığı bir yasa ile, vatandaşlarını ülke dışındaki ticari faaliyetler konusunda vergi dairesini bilgilendirmekle yükümlü kılmıştı. Bir sonraki adımda Federal Vergi Servisi, diğer ülkelerdeki benzer servislerle işbirliğine giderek anlık bilgi paylaşım sistemine dahil olmuştu.

Uluslararası emlak acentesi Tranio ve İngiliz şirketi Adam Smith Conferences'ın araştırmasına göre, bu uygulamalar sayesinde yurtdışındaki iştirakleri için devlete bildirimde bulunan ve vergi ödeyen Rusya vatandaşı sayısı 4 kat artış gösterdi.

25.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi