Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Limon ihtiyacının yarısını Türkiye'den alan Rusya kaygılı: "Ne yapmalı?"

Türkiye’nin koronavirüs (Covid-19) salgını önlemleri kapsamında limon ihracatını izne bağlaması Rusya basınında geniş yankı buldu. Limon ithalatının yüzde 45’inin Türkiye’den yapıldığı ülkede, perakendeciler bu ürünün fiyatında artış yaşanabileceği uyarısında bulundu. Çayı genelde limonla içme geleneği olan, koronavirüs günlerinde artan taleple bir kilo limonun 500 rubleyi (6,5 dolar) bulan fiyatlardan satıldığı Rusya'yı zor bir dönem bekliyor. 

Türkiye’den limon ihracatının 31 Ağustos tarihine kadar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iznine tabi olması kararı Rusya’da kaygılara yol açtı.

Süpermarket zinciri Vkusvill’in yetkilisi Sergey Kim, RBK ile söyleşisinde, limon ithalatında Türkiye’ye alternatif ülkeler bulunabileceğini, ancak bunun fiyatlara yansıyacağını söyledi. Marketlerde limon stoku bulunmadığını belirten Kim, şimdiden bu ürünün fiyatında geçen yıla göre üç kat artış olduğuna işaret etti.

Magnit şirketinin yetkilisi ise, Rusya’da bugün süpermarketlerin Azerbaycan, Özbekistan ve Orta Doğu ülkelerinden limon sevkiyatına ağırlık verdiğini söyledi. 

Rusya’da koronavirüs salgınının başlamasının ardından limon, sarımsak, zencefil gibi ürünlerin fiyatları artışa geçmişti. 

Rusya Tarım Bakanlığı: "Türkiye yerine başka ülkelerden limon sevkiyatı yapılabilir"

Sputnik'in haberine göre Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’nin ihracatı kısıtlamasıyla bağlantılı bir limon sıkıntısı yaşanmasını beklemediklerini bildirdi. Açıklamada limon sevkiyatında Türkiye’nin yerini başka ülkelerin alabileceği belirtildi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koronavirüs nedeniyle limon ihracatını ağustos sonuna kadar ön izne bağlamasının ardından, Rusya Tarım Bakanlığı, kısıtlamayla bağlantılı bir sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini belirtti.

Bakanlık, “Limon sevkiyatı ticari ilişkiler yürüttüğümüz başka ülkelerden yapılabilir. Sözgelimi Arjantin, Brezilya ve Güney Afrika ülkeleri” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, geçen yaz Türkiye’den Rusya’ya neredeyse hiç limon sevkiyatı yapılmadığını, bunun ülkedeki pazarda ürünün tedariğine yansımadığı hatırlatıldı.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Konsey Üyesi Ali Kavak, Moskova’daki bir basın toplantısında daha önce Türkiye’den Rusya’ya her yıl 150-200 bin ton limon sevkiyatı yapıldığını söylemişti.

Uzmanlara göre, Rusya’daki limonların yaklaşık yüzde 45’i Türkiye’den gidiyor. Arjantin (yüzde 23) ve Güney Afrika Cumhuriyeti (yüzde 13) da Rusya’da en çok limon ihracatı yapan diğer ülkeler. 
 
TürkRus.Com konuyu hafta başında şu haberle gündeme taşımıştı:

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını, "doğal korunma" kampanyaları sayesinde Rusya’da da limon ve zencefile talebi patattı. Salgın döneminde yaşanan spekülasyonlar, sınırların geçici olarak kapatılması ve talep artışı sonrası limon altı, zencefil beş kat pahalandı.  

Vedomosti gazetesine bilgi veren perakende gıda zincirlerinin yöneticileri, toptan kilogram fiyatının limonda 500 ruble (6,5 dolar), zencefilde 2 bin rubleye (26,2 dolar) kadar çıktığını söyledi. Bu rakamlar geçen şubat ayında 75 ve 250 ruble civarındaydı.

Rubledeki sert düşüşün yanı sıra, limon ve zencefilin koronavirüse karşı etkili olduğu yönünde çıkan haberlerin de bu ürünlerin fiyatlarının fırlamasına neden olduğu belirtiliyor.

Federal Gümrük Servisi verilerine göre, Rusya 2019 yılında 221 bin ton limon ithat etti. Türkiye yüzde 45 ile Rusya’nın limon ithalatında ilk sırada. 

8.4.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi