Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Orta sınıf kimdir? 5 farklı hesap

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamaları ülkede "orta sınıf" tartışmalarını yeniden canlandırdı.  Putin, “Dünya Bankası’nın metoduna göre, asgari ücretin 1,5 katı geliri olan kişiler orta sınıf olarak tanımlayarak, "Bizde asgari ücret 11 bin ruble, yani orta sınıf mensupları, 17 bin ruble kazanıyor. Bu kişilerin sayısı çok fazla, yüzde 70’in üzerinde” şeklinde konuşmuştu.

Peki gerçekten orta sınıf kime denir? Hangi gelir grubu bu kategoriye dahil? Dünya Bankası Putin'in de işaret ettiği gibi, asgari ücretin 1,5 katı gelire sahip olmayı orta sınıf mensubu olmanın kriteri sayıyor. Ancak Dünya Bankası'na göre, orta sınıfa mensup sayılabilmek için kaliteli yabancı ürünleri satın alabilmek, geniş bir tüketim olanağına sahip olmak, ithal araca binebilek, yılda en az bir kere yurt dışı seyahati yapabilmek gibi şartlar da aranıyor. 2018'de yurt dışına çıkan Rusya vatandaşlarının oranı çeşitli tahminlere göre yüzde 11 ile 29 arasında.

Rusya Bilimler Akademisi Sosyoloji Enstitüsü ise orta sınıfı tanımlarken dört kriteri dikkate alıyor: Orta üstü bir eğitim, fiziksel emek harcamayı gerektirmeyen bir iş, yaşadığı şehrin ortalamasında ya da üstünde bir maaş ve kişinin kendini ait gördüğü sosyal statü. Enstitü'nün 2014 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, bu kriterlere uyan vatandaşların oranı yüzde 42.

İsviçre bankası Credit Suisse de orta sınıf kriteri olarak gelire bakıyor. Banka yıllık geliri 5 bin ile 25 bin dolar arasındaki vatandaşları orta sınıf saymakta. Geliri bu aralıkta yer alan Rusyalıların oranı ise yüzde 47.  

Çağdaş Kalkınma Enstitüsü'ne göre, bir ailenin orta sınıfa mensup olması için kişi başı aylık 2-2 bin 500 dolar gelire, yine kişi başına en az 40 metrekare yaşam alanı düşen bir daireye, yanı sıra da 2-3 otomobile sahip olması gerek.

Son olarak, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, orta sınıfın alt sınırını aylık 20-30 bin ruble gelirle çiziyor. Bu sınırın üstündeki Rusya vatandaşlarının oranı ise, Putin'in de belirttiği gibi, yüzde 70.

20.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi