Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Kurtulmuş'tan Kılıçdaroğlu'nun "Rusya'ya bağımlıyız" eleştirisine yanıt

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Rusya'ya bağımlı hale geldik" eleştirisine yanıt verdi. Kurtulmuş, "Ne acıdır. Türkiye'de muhalefet partisinin lideri özellikle millî konularda millî hassasiyetler çerçevesinde konuşabilme becerisine sahip olsa. Tam tersine Türkiye Rusya ile olan bu ilişkileri üzerinden aslında giderek karmaşık hale gelen bu bölge denkleminin ve küresel siyaset denklemi üzerinde daha bağımsız olma adımlarını atıyor. Kılıçdaroğlu'na tavsiyemiz şu eski Türkiye değil artık Türkiye. Birileri sen şurada tek ayak üstünde duracaksın dediği zaman orada duracak bir Türkiye yok. Türkiye çok taraflı olarak bu oyunu geliştirmeye çalışıyor. Denklem değişmiştir. Dünyanın denklemleri değişmiştir" dedi.

İdlib konusunda da konuşan AKP'li Kurtulmuş, "İdlib'de kısa vadede çözüm bekliyor musunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bunun üzerinden bir siyasi sonuç alırsanız vallahi söyleyeyim o siyasi sonucun zerre kıymeti yoktur"

"Bir kere İdlib artık siyasi bir mesele olmanın çok çok önüne geçmiş bir yerdir. İnsani trajedidir. Rusların da bu insani trajediyi önlemek adına samimiyetle gayret göstermesi lazım. Masada İdlib'deki çatışmasızlık alanı konusunda biz kendi üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirirken Rusların da üzerine düşeni yapmalarını bekliyoruz. Burada rejimin yapmış olduğu insanlık dışı katliamlara seyirci kalınamaz. Eğer Rusya baskı kurarsa rejim üzerinde İdlib'deki bu insani katliamları durdurabilecek güce sahip olduğunu biliyoruz.

Türkiye olarak bizim pozisyonumuz açıktır biz İdlib'de verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz ama kimsenin oradaki masum insanları öldürmeye, ayakları çıplak çocukların bu soğuk havada çamurun içinde hayat mücadelesi verdirmeye kimsenin hakkı yoktur. Bunun üzerinden bir siyasi sonuç alırsanız vallahi söyleyeyim o siyasi sonucun zerre kıymeti yoktur. Suriye rejimi şöyle zannediyorsa; ben kadınlara, yaşlılara, çocuklara bu zulmü yapayım bunun sonucunda Cenevre ve Anayasa süreçlerinde rejim olarak daha güçlü bir pozisyon elde ederim' inanın ki elde edemezler. Çünkü bu insani bir şeydir. Bu gayritullaha dokunur. Yazıktır günahtır. Bunu birileri de teşvik ediyorsa onlar da aynı suça ortak oluyorlardır." 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk dış politikasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından belirlendiğini öne sürmüştü. "Bir tarafa Amerika bir tarafa Rusya silah veriyor. 'Buyurun beyler birbirinizi öldürün' diyorlar. Biz de buna teşne oluyoruz." ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Ben de diyorum ki 'Teşne olmayın arkadaşlar, niye Müslüman kanı akıyor? Hangi gerekçeyle akıyor? Engel olmamız lazım'. Peki bizim dış politikamızı kim belirliyor? Dışişleri Bakanlığı mı? Saray mı? Yok. Putin belirliyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti böyle miydi? Türkiye'nin dünyada bir ağırlığı vardı" demişti. (T24)

21.1.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi