Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya halkı 2020'de yolsuzluk skandalları ve istifalar bekliyor

Yuri Levada kamuou araştırma şirketinin anketine katılanların 2020 tahmini bu yönde. Vedomosti gazetesinin haberleştirdiği ankete göre, halkın yüzde 66'sı bu yıla skandalların ve hükümet kanadından istifaların damgasını vuracağı görüşünde. Analistler söz konusu oranın 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktığına dikkat çekti.

2020'de kitlesel protestolar görüleceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 45. İki yıl öncesine göre bu beklentideki artış oranı 10 puan ile ölçüldü. Buna karşın, ekonomik kriz beklentisi içinde olanların oranı 8 puan düşerek yüzde 49'a geriledi.

Komşu ülkelerle silahlı çatışma yaşanabileceğinden endişe edenlerin oranı da 11 puanlık gerilemeyle yüzde 23'e indi. ABD ya da NATO ile bir savaş çıkacağından kaygı duyanların oranı ise daha düşük: yüzde 14.

Analistler genel olarak halkın iyimserliğinin son 1 yılda arttığı sonucunu paylaşıyor. Buna göre, bu yılın bir öncekinden daha iyi olacağını düşünenlerin oranı 5 puan artarak yüzde 63'e yükseldi. Yeni yılın siyasi ve ekonomik bakımdan gergin geçeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 63'ten 55'e indi.

Levada analistleri, insanların ekonomik durgunluk kaynaklı sorunlara adapte olmayı başardığını, bunun da toplumda bir iyimserlik yaydığını belirtiyor. Bununla birlikte, emeklilik reformunun yaydığı negatif hava hala pek çok insanın zihninde yer tutmaya devam ediyor.

Son olarak, uzmanlar, uluslararası meseleler söz konusu olduğunda Rusyalılar arasında "Biz daha güçlüyüz ve bize bir şey yapamazlar" hissiyatının ağır bastığına ve insanları sakin olmaya sevk ettiğine dikkat çekiyor.

14.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi