Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

13 Ocak Basın Bayramı kutlandı: İlk Rus gazetesi Vedomosti'nin öyküsü

Rusya'da 13 Ocak Basın Günü olarak kutlanıyor. Kutlamanın vesilesi ise Çar Petro zamanında atılan tarihi önemde bir adımdan ileri geliyor: 13 Ocak 1703 Rusya'da ilk gazetenin kurulduğu tarih.

"Moskova Devleti'nde ve Çevresindeki Başka Ülkelerde Yaşanan, Bilmeye ve Hatırlamaya Değer Savaş ve Başka Meselelere Dair Haberler", ya da kısaca "Haberler" (Vedomosti) gazetesinin ilk sayısı 1702 yılının sonlarında çıkmış. 

Ancak gazetenin ilk sayısı eski takvime göre 18 Aralık 1702'de çıkmasına rağmen bu sayı şimdilerde kayıp olduğu için gazetenin kuruluşu, dolayısıyla Basın Günü ikinci sayının çıktığı 13 Ocakta kutlanıyor.

İlk Rus gazetesinin çıkışı, Rus dilinin sadeleşme hikayesinin de başlangıcı olması bakımından önemli. Gazete yola Kilise İslavcası alfabesi ile başlasa da, bir yıl sonra Çar Petro daha sade bir alfabe benimseyerek yola bu alfabeyle devam etmiş.

Konuyla ilgili bir haber yayınlayan Komsomolskaya Pravda gazetesi, ilk gazete Vedomosti'nin hiç de ucuz olmadığını hatırlatıyor: Bir-iki "denge" (para). Gazeteye göre, bu para ile o günlerde "karnını güzelce doyurmak" mümkündü.

Bugün Vedomosti adıyla Rusya'nın saygın günlük ekonomi gazetesi yayınlanıyor. 

14.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi