Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da et ve sütte antibiyotikle savaş

Rusya'da hükümet, tüketicilerinin kafasını kurcalayan gıdalardaki antibiyotik sorununun çözümü ile ilgili adım atma hazırlığında. Veterinerlik yasasında yapılacak bir değişikle, bu ürünlerde antibiyotiklerin kullanımı kısıtlanacak.

Tarım ürünleri denetim kurumu Rosselhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert'in, Rossiyskaya Gazeta'ya verdiği demece göre, yeni düzenlemede antibiyotiklerin büyüme stimülatörü ve hastalık önleyici, yani profilaktik amaçla kullanımı yasaklanıyor. Reçeteli kullanım ise normlara bağlanıyor. Düzenleme, ilaç katkılı yemlerin kullanımı konusunda da bir madde içeriyor.

Sergey Dankvert ayrıca, attıkları adımın başarıya ulaşabilmesi için Rusya'nın yanı sıra diğer Avrasya Ekonomik Komisyonu üyesi ülkelerde de benzer sınırlamalar getirilmesi gerektiğini vurguladı. Zira bu ülkelerle Rusya arasında serbest gümrük ve mal dolaşımı anlaşması var.

Hayvansal gıdalarda kullanılan antibiyotikler, insanların enfeksiyonlarla baş edebilmesini güçleştiren antibiyotik direnci adlı olgunun sebepleri arasında. Uzmanlar antibiyotik direnci sonucu ilaçların işe yaramaması nedeniyle her yıl 700 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor.

10.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi