Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Moskova'da Türkler üçüncü

Nüfusu 12,6 milyonu bulan Moskova'da daimi olarak yaşayan yabancı ülke vatandaşlarının sayısı 1,6 milyon olarak açıklandı. Bunların yüzde 85'sı Rusya'ya vizesiz gelen eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinin vatandaşları. "Vizeli yabancılar" kategorisinde ise Türkler üçüncü sırada yer aldı. 

Moskova Toplumsal Konsey toplantısında konuşan Rusya İçişleri Bakanlığı Moskova Göçmeni Dairesi Başkanı Dmitri Sergiyenko, 2019'da Moskova'da çalışma izni ile yaşayan yabancı ülke vatandaş sayısının yüzde 15,4 oranda arttığını açıkladı.

Sergiyenko, ilk sıralarda Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Belarus vatandaşlarının geldiğini, vizye tabi "uzak yurt dışı" ülkeleri içinde ise ilk dört sırada Çin, Almanya, Türkiye ve Vietnam'ın yer aldığını söyledi. 

Rus yetkili, başkente hangi ülkeden kaç yabancının geldiğine dair istatistik açıklamadı.

Diğer yandan Rusya’ya çalışma amacıyla gelen yabancı göçmenlerle ilgili ilk resmi istatistikler geçen yaz açıklanmıştı. 2019 yılının ik altı ayında Rusya’ya eski Sovyet ülkeleri dışından en fazla göçmen gönderen üçüncü ülke Türkiye olmuştu. 

RBC ajansının Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır Dairesi verilerine dayanan haberine göre, Ocak-Haziran döneminde Rusya’ya çalışma amacıyla en fazla göçmen gönderen ülkelerin başında Özbekistan (918 bin kişi) geliyor. Bu ülkeyi Tacikistan (524 bin), Kırgızistan (265 bin), Ukrayna (165 bin) ve Kazakistan (105 bin) takip ediyor.

Rusya’ya bu dönemde eski Sovyet ülkeleri dışından en fazla göçmen gelen ülkeler ise şöyle sıralanıyor:

Çin: 50 bin 300
Almanya: 10 bin 800
Türkiye: 10 bin 200
Sırbistan: 6 bin 800
ABD: 3 bin 700
İngiltere: 4 bin 300

Rusya’da göçmenlerle ilgili resmi veriler 2000 yılından sonra ilk defa açıklandı. Buna göre, 2019’u ilk altı ayında Rusya’ya çalışma amacıyla 2,4 milyon yabancı ülke vatandaşı geldi. Bu dönemde ülkeyi farklı amaçlarla ziyaret eden yabancıların toplam sayısı ise 15 milyonun üzerinde.

15.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi