Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Yüzde 11 zam yapıldı, Moskova'da en düşük emekli maaşı ne kadar oldu?

Moskova'da  yeni yılla birlikte emekli maaşı artılıyor. Başkentte yılbaşından itibaren en düşük emekli maaşı 19 bin 500 rubleye (310 dolar) yükseltilecek. Şehirde emekli maaşı alt sınırı 17 bin 500 ruble idi (1621 TL).

Böylece emekli maaşına yüzde 11,4 oranında zam yapıldı. Türkiye'den farklı olarak, Rusya'da maaş ve emekli maaş baremleri federal bölgeler arasında farklılık gösteriyor.

Savaş gazileri, çocuklu aileler, maluller ve yetimlere yapılan sosyal yardımlar için artış endeksi yüzde 5,6 olarak tespit edildi. Belediye ayrıca "Savaşın çocukları" adıyla yeni bir sosyal yardım ödemesine başlanmasına karar verdi. Buna göre, 1 Ocak 1928 - 3 Eylül 1945 tarihleri arasında Moskova'da doğmuş olanlara aylık 1584 ruble ödeme yapılacak (147 TL).

Moskova bütçesinden sosyal yardım alan Rusya vatandaşlarının sayısı 3,1 milyon.

Öte yandan, insan kaynakları portalı Superjob tarafından yapılan yeni bir anket, 24-45 yaş arası Rusyalıların yaşlılıkarında "emekli maaşına bel bağlamak yerine" bir iş bulabilecek durumda olmayı daha çok önemsediğini gösterdi. Ankete katılanlar ayrıca "haysiyetli bir emekli maaşının" en az 40 bin ruble (3 bin 700 TL) olması gerektiği yönünde görüş belirtiyor.

14.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi