Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da beşinci faiz indirimi

Rusya Merkez Bankası piyasaların beklentisine uygun olarak politika faiz oranını 0,25 puan daha indirdi ve yüzde 6,25 olarak ilan etti. Ekim ayında faiz 50 baz puan düşürülerek yüzde 6,5’e indirilmişti.  Bugün yapılan indirimle Merkez Bankası beşinci kez arka arkaya indirim yapmış oldu. Enflasyon hedefi de yüzde 3'ün altına düşürüldü.

Rusya Merkez Bankası tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre banka politika faizinde 25 bp indirime giderek % 6.25'e çekti.

Enflasyon oranının hedefin altında kalmayı sürdürmesiyle birlikte art arda beşinci kez faiz indiren banka bu yıl toplam 150 bp indirime gitmiş oldu.

Bloomberg anketine katılan 33 ekonomistin 26'sı faiz indirimi öngörürken dört ekonomistin beklentisi değişiklik olmayacağı yönündeydi. Üç ekonomist daha güçlü bir indirim bekliyordu.

Bankanın faiz indirimleri henüz enflasyon üzerinde fazla etkili olmadı. Rusya'da TÜFE artışı geçen ay yüzde 4 hedefinin altında kalırken ekonomik büyüme de resmi hedefi tutturamadı.

Rusya MB tarafından yapılan açıklamada gelecek yılın ilk yarısında daha fazla faiz indiriminin mümkün olduğu belirtildi.

Fed'in üç faiz indiriminin ardından uzun bir süre bekleme sinyali vermesiyle birlikte bu hafta, Türkiye ve Ukrayna merkez bankaları da borçlanma maliyetlerini düşürdü.
 
Bu iyimser ortamda Rusya'da ruble değer kazanmaya, piyasalarda Rus aktiflerine talep artmaya devam ediyor. 

Son üç ayda dolar karşısında en güçlü performansı gösteren gelişmekte olan ülke parası olan ruble, performansı ile bu yıl gmz dolduruyor.

PETROLLE BİRLİKTE RUBLE YÜKSELİŞTE
 
Bu arada Brent ham petrolünün varil fiyatının hızlı artışla 65 dolara kadar yaklaşması, rublenin elini güçlendirdi. Dolar dün Moskova Borsası’nda temmuz ayından beri ilk kez 63 rublenin altına düşerek 62,7 rubleden işlem gördü. Euro da 2018 mart ayından beri ilk kez 70 rublenin altına indi ve 69,7 rubleye kadar geriledi.

Bugün de rublenin yükselişi devam etti ve saat 13.00'te dolar 62,3 rubleye, euro ise 69,6 rubleye geriledi.

Uzmanlar bu durumu, öncelikle son OPEC üretim indirimi anlaşmasıyla petrol fiyatlarındaki artışa bağlıyor. Uzmanlar, “Kısıtlı üretime karar kararı, petrol fiyatlarını yüksek tutup rubleyi güçlendirmeye devam edebilir” diyor.

Ayrıca FED’in faizleri düşürmekten vazgeçmesiyle dolarda küresel bazda yaşanan değer kaybı da piyasaları etkiliyor. ABD’de faizlerin yüzde 1.5-1,75 arasında kalacağının anlaşılmasıyla, uluslararası yatırımcılar riskli ama daha yüksek kazanç vaat eden pazarlara yöneliyor. Bu çerçevede Rus tahvillerine yabancı ilgisi ile artan döviz girişi, rubledeki güçlenmeden önemli etken olarak gösteriliyor. 

Yine de yakın vadede rublenin değerinin en çok ABD-Çin ticaret savaşlarının akibetine göre şekilleneceğe benziyor.

Rusya’da Maliye Bakanlığı petrol yükseldikçe piyasadan dolar alarak, petrol düştükçe dolar alımını durdurarak rublede istikrar sağlamaya çalışıyor. 

13.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi