Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya’ya bu ilaçlarla gelmeyin!

Türkiye’de yaygın olarak satılan bazı ilaçların, Rusya’da “uyuşturucu” kapsamına alındığı ve gümrükte bu ilaçlarla yakalnanların beş yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecekleri bildirildi.

Moskova’da hukuk danışmanlığı hizmeti veren avujat Ender Karataş, bu konuda Türk vatandaşlarını uyrarak, "1 Aralık 2019 tarihinden itibaren serbest dolaşımı yasaklanan ilaçlar listesine TROPİKAMİD, TAPENTADOL ve PREGABALİN de eklendi. Bu ilaçların , reçetesiz ve doktor raporu olmadan bulundurulması yasaklandı” dedi.

Karataş’ın verdiği bilgiye göre, konu Rusya Federasyonu Ceza Kanunu 234. maddesinde 5 yıla kadar hapis cezası gerektiren bir suç olarak düzenlendi.

Karataş, "Bu son değişikliğe kadar da durum farklı değildi, Türkiye'den Rusya’ya sadece tanıdıklarına yardım amacı ile pahalı kanser ilacı getiren  vatandaşlarımız, Rusya'dan Türkiye'ye çeşitli ağır hastalıklar için ilaç götüren vatandaşlarımız bir çok defa gümrüklerde ilaçlar alıkonularak mahkemeye sevk edildi, zor durumlara düştü” dedi.

Uzman avukat, seyahatlerde taşınan bu tür ilaçların doktor reçetesi ve faturasını bulundurmayı tavsiye etti.

Karataş ayrıca, sipariş edilen ilacın toplam değerinin 250 bin rubleyi geçmemesi gerektiğini vurguladı.

9.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi