Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Dikkat! Moskova'daki 'maket kamera'ların yerini gerçekleri alacak

Moskova'da sürücüler, kameraların tespit ettiği ihlaller yüzünden kesilen aşırı cezalardan şikayet ederken, "yeni bir darbe" daha geliyor: Başkentte sürücülerin trafik kurallarına uymasını teşvik etmek için yol kenarlarına yerleştirilen maket kameralar de artık "gerçekleriyle" değiştirilecek.

İlgili açıklama, Moskova Trafik Düzenleme Merkezi'nin (TsODD) Twitter hesabı üzerinden yapıldı. İlk etapta en fazla kaza yaşanan noktalardaki 'caydırıcı' maket kameraların yerini sahiciler alacak.

Rus basını şehirde 387 basit maketin yanı sıra trafiğin seyrine göre yön değiştiren 424 maketin kullanımda olduğunu yazdı. Bu miktarın Moskova'da trafiği izleyen toplam kamera sayısının yüzde 15-20'sine karşılık geldiği açıklandı. 

Geçen hafta medyaya yansıyan bir habere göre, Rusya'da yapılan bir araştırma ülkenin trafik cezaları konusunda dünya rekortmeni olduğunu ortaya koydu. Trafik sıkışıklığı çözümleri konusunda uzmanlaşmış Probok.net adlı portalın araştırmasına göre, dünyada en çok ceza yiyen sürücüler Ruslar. Sürücü başına yılda kesilen ceza sayısı 2,53. 
Probok.net yetkilileri, bu sayınının Batı ülkelerinin dört katından fazla olduğuna işaret ediyor. Ruhsatlı araç sayısının 51,8 milyon olduğu ülkede, yılda kesilen ceza sayısı 131 milyon. 

Analistler, 276,1 milyon aracın trafikte olduğu ABD'de bile kesilen ceza sayısının 112 milyon olduğunu hatırlatıyor. Bir başka deyişle, araç başına yılda kesilen ceza sayısı sadece 0,41. 

63 milyon aracın kullanıldığı Almanya'da da bu sayı 0,68.

Konuyla ilgili bir haber yayınlayan Novıye İzvestiya portalı, "devletin trafik cezalarını bir bütçe-finansman kaynağı gibi gördüğünü" iddia eden yorumlara yer verdi.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2018 sonu itibarıyla 22,8 milyon aracın trafikte seyrettiği Türkiye'de ise, ceza kesilen sürücü sayısı 3,4 milyon olarak açıklanmıştı. Buna göre, Türkiye'de otomobil başına kesilen ceza sayısı 0,14 ile oldukça düşük.

2.12.2019


 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi